Vláda poskytne ČEZu půjčku 74 miliard kvůli ručení na energetické burze. ČEZ přitom bude mít za letošek rekordní zisky. Dává ta půjčka smysl?
Překvapilo mě to. Není mi jasné, proč vláda ty peníze půjčuje. Dá se to přece vyřešit třeba nějakou zárukou s tím, že si ČEZ peníze následně sežene na trhu, což pro něj jistě není problém. Naprosto už nechápu, proč vláda současně nepracuje se ziskem z ČEZu za rok 2022 ve prospěch občanů protože tímto svým krokem jenom všechny provokuje.
Vláda není schopna si z ČEZu stáhnout řádnou dividendu, případně nerozdělený zisk, který by dnes mohl sloužit k podpoře domácností a firem. ČEZ bude mít za letošní rok naprosto mimořádný zisk, několikanásobně větší než v roce 2021. Vláda nedává na podporu energetiky vůbec nic a všechny ještě provokuje tím, že ve prospěch ČEZu alokuje další peníze. Místo toho, když už půjčuje, aby zároveň dokázala zabezpečit to, že peníze, které ČEZ vygeneruje, dá na podporu. Jedna věc je cashová záležitost a druhá věc je záležitost hospodářských výsledků. ČEZ má hospodářských výsledků dostatek na to, aby vláda tyto peníze použila a sdělila to občanům, jinak budou lidé pochopitelně vytočení a naštvaní, protože vidí ziskovost ČEZu a současně to, že se jím nedostává žádné podpory.
Ta zmíněná půjčka vzbudila dost rozhořčení nejspíš i kvůli tomu, že je určená k zárukám pro lipskou burzu a poslední měsíce je terčem kritiky právě obchodování naší levně vyráběné elektřiny přes tuto energetickou burzu, což cenu enormně navyšuje…
To je chyba vlády, protože to vůbec neumí vysvětlit. Do značné míry burza v určité době srážela cenu a díky tomu se elektřina nakupovala levně. Teď se to chová opačně a vláda není schopna vysvětlit, jak se dál zachová. Třeba ve smyslu případného výkupu akcií ČEZu. Nejdůležitější je, že vláda musí lidem říct, jak bude se ziskem ČEZu nakládat. Lidé by pochopili, že je tam 30 procent minoritních akcionářů a vláda má do značné míry svázané ruce, kdyby současně řekla: nic jiného nám nezbývá, totálně jsme zpackali privatizaci v 90. letech, teď si musíme vypít kalich hořkosti do dna, ale veškerý zisk navíc, který z ČEZu půjde, dáme na podporu lidem a firmám. To vláda není vůbec schopná udělat a čeká na příští rok, aby si stáhla zisk z letošního roku, ačkoli tam teď má 150 miliard nerozděleného zisku. To nikdo nechápe. Domácnosti a firmy vidí, jak ČEZ vydělává a chtějí vidět, jak jde tento zisk v jejich prospěch. Vláda není schopna to nejen udělat, ale ani vysvětlit. To je na tom nejhorší.
Jestliže v ČEZu visí těch 150 miliard, které by si stát mohl stáhnout, proč je tam nechává? Jak to občanovi vysvětlit?
Vláda to vysvětlit neumí. Ty peníze tam samozřejmě nejsou v hotovosti, jde o nerozdělený zisk, ale ten je možné si vyplatit. ČEZ by si na to třeba musel půjčit peníze, ale to je věc druhá, protože má na několik dalších let zajištěné enormní výdělky a není třeba mít obavy, že by například nebyl schopen stavět jaderné bloky atd. Bude mít výrazně větší zisky, vidí to podle vlastních prognóz. Vláda s tím musí pracovat a umět si dokázat stáhnout nerozdělený zisk. Je to o domluvě s ostatními akcionáři, ale všechno je to realizovatelné, protože ti na to rádi přistoupí, pokud se bude vyplácet. Proč se za loňský rok vypláceno tak málo na akcii? Mohlo to být daleko víc. I na tom vláda promáchla několik miliard korun. Všechny akorát provokuje a když už v 90. letech zpackali privatizaci, mají lidem dokázat, že si peníze dovedou z ČEZu stáhnout.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka