Jak budete trávit tuto sobotní půlnoc?
Půlnoc ze soboty na neděli pro mě bude pracovní, protože budu na výjezdním zasedání na Vysočině. Kdybyste se ale ptali na půlnoc z neděle na pondělí, bylo by to lepší, protože to už budu na Islandu.
Co podle vás znamená pro resort školství odvolání ministra Chládka?
Je to jednoznačně pozitivní krok. Jeho působení bylo kromě problematických osobních vztahů na ministerstvu s dimenzí nevhodného chování vůči ženám spojeno s destabilizací úřadu, který kvůli ministrovi opouštěli důležití pracovníci. Nahrazení Marcela Chládka jiným ministrem může v rámci úřadu znamenat podle mě jen zlepšení. Pokud jde o školství jako o resort, domnívám se, že se dosavadní ministr víceméně jen schovával za prohlášení, že chce získat pro školství víc peněz, ale jednotlivé jeho kroky byl problematické. Někdy to byly jen mediální výkřiky, někdy šlo o otáčení koncepcí o sto osmdesát stupňů. A to se týká jak školství, tak oblasti sportu, kde nevznikala žádná koncepce, od níž by se mohly odvíjet další kroky. Resortu pomůže nástupce, kterému půjde o to, aby školství v České republice šlo kupředu, a ne o vlastní mediální prezentaci nebo o podléhání lobbistickým vlivům, které u Chládka byly také čitelné.
Jaké lobbistické tlaky máte na mysli?
To byl hlavně vliv Svazu průmyslu a dopravy ČR s požadavky na to, aby se ztížil přístup ke vzdělávání a žáci byli doslova nahnáni na učební obory, se strukturou, která je dnes problematická. To jsou základy, které nejsou dlouhodobě udržitelné ani obhajitelné.
O problematických vztazích mezi ministrem a pracovníky jeho úřadu se nějakou dobu vědělo. Neměl premiér k odvolání Marcela Chládka přistoupit už dřív?
Takové věci se snadno říkají z povzdálí, ale v okamžiku, kdy jde o odvolání reprezentanta relativně vlivné části sociální demokracie ze středních Čech a člena předsednictva strany, není to tak jednoduché, jak to vypadá. Z části je to společenská záležitost, zčásti jde o to, jak taková věc obecně působí na členskou základnu. Hypoteticky by to mohl premiér udělat dávno, ale bez jasného podnětu se to dělá poměrně těžko. Premiérovi lze přičíst k dobru, že k odvolání přistoupil rychle, hned v okamžiku, kdy se informace objevily na veřejnosti a kdy je patrné, že za obviněními stojí hodnověrní svědci. Udělal to dokonce bez toho, že by předem vyjednával ve straně o nástupci, skutečnost, že resort dočasně řídí ministryně Marksová, dokazuje, že šlo o rychlé rozhodnutí a ne o zákulisně dohodnutou záměnu postů.
Nemůže odvolání vlivného člena destabilizovat situaci v ČSSD?
Domnívám se, že to nehrozí. Chládkova podpora totiž byla z velké části založena na mediálních výkřicích a ne na kvalitě skutečné činnosti pro resort. Ty výkřiky souvisely i s přísliby financí, které se týkaly vysokých škol jako například uvolnění více než miliardy korun na stavbu institutu CIIRC, která neuspěla ve výběru evropských projektů.
Premiér Sobotka při odvolání ministra Chládka označil za nejlepšího ministra školství za posledních deset let. Není v tom rozpor?
To je jen takový kolorit, jakési pohlazení Chládka před tím, než dostal kopanec, jen takové společenské pozlátko. S adjektivy „nejlepší ministr“ bych zacházel velice opatrně. Například Václav Klaus udělil posvěcení nejlepšího ministra po roce 1989 Josefu Dobešovi, potom jako nejlepšího rektora po Listopadu vyznamenal Petra Fialu, který se pak stal „nejlepším ministrem“ Nečasovy vlády podle Miloše Zemana. Toto házení pojmem nejlepší zejména v souvislosti se školstvím mi připadá skutečně úsměvné, zvlášť když se člověk podívá, co to skutečně znamená.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel