Zvykl jsem si pracovat pod silným tlakem, říká Martin Kolovratník
28.11.2017 14:20 | Zprávy
ROZHOVOR „Při vedení komise je pro mě absolutní prioritou nezávislost a politická neutralita. Proto budu ke všem poslaneckým klubům přistupovat naprosto stejně. Z tohoto pohledu jsou priority volební komise neměnné. I v tomto období chceme, aby komise fungovala hlavně rychle a efektivně. Nesmíme dlouze a bezvýsledně jednat, musíme být operativní a musíme plnit přání předsedů poslaneckých klubů. Vždy se budu snažit, aby volby, konané Poslaneckou sněmovnou, probíhaly hladce a bez komplikací. Pevně věřím, že spolupráce s ostatními členy napříč politickým spektrem bude fungovat na výborné úrovni," řekl ParlamentnímListům.cz předseda volební komise Poslanecké sněmovny Martin Kolovratník.
reklama
Jste předsedou volební komise Poslanecké sněmovny. Hned od začátku jste se dostal pod silný tlak poslanců tak zvaného demokratického bloku. Jak se proti tomu dá bránit? Myslíte si, že situace ve sněmovně se postupně uklidní?
Za dobu, co jsem poslancem, jsem si zvykl pracovat pod silným tlakem. Dokonce bych řekl, že díky tomu mám i lepší pracovní výsledky než někteří kolegové. Jako předseda Volební komise jsem působil v minulém volebním období. Z tohoto hlediska jsem na tlak, který politické strany vytvářejí docela zvyklý. Mým úkolem vždy bylo a bude nikomu nestranit a měřit všem stejně. Navíc mým osobním krédem je, vycházet všem subjektům v PSP vstříc. Operativně upravit lhůty, umožnit každému, aby případně napravil své chyby nebo opomenutí. A to byl i případ minulého týdne. Podle záznamů z roku 2013 jsme tehdy na ustavující schůzi měli už v pondělí návrhy na místopředsedy. Ve Volební komisi jsme to neprojednali, ale já jsem chtěl projevit dobrou vůli a šéfům klubů jsem nabídl rychlejší lhůtu. Zástupci opozice byli nicméně nervózní z pomalého výsledku politických jednání a tak místopředsedy řešit nechtěli. Nic víc, nic míň. Cítím to tak, že nový blok čtyř stran z tohoto pohledu nijak nevybočuje. Vždyť ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN byly zastoupeny v Poslanecké sněmovně i v minulém volebním období. Takže jsme si na jejich politikaření, obstrukce a zdržování už zvykli. Naštěstí se volby v tak velkém rozsahu, jako nyní, konají pouze na začátku funkčního období Poslanecké sněmovny. Jakmile zvolíme sněmovní orgány a jejich čelní představitele, situace se zcela jistě uklidní.
Jaké priority má vaše volební komise ve sněmovně, bude v ní možná pozitivní spolupráce mezi jednotlivými členy z různých stran?
Při vedení komise je pro mě absolutní prioritou nezávislost a politická neutralita. Proto budu ke všem poslaneckým klubům přistupovat naprosto stejně. Z tohoto pohledu jsou priority volební komise neměnné. I v tomto období chceme, aby komise fungovala hlavně rychle a efektivně. Nesmíme dlouze a bezvýsledně jednat, musíme být operativní a musíme plnit přání předsedů poslaneckých klubů. Vždy se budu snažit, aby volby, konané Poslaneckou sněmovnou, probíhaly hladce a bez komplikací. Pevně věřím, že spolupráce s ostatními členy napříč politickým spektrem bude fungovat na výborné úrovni. Dříve nás bylo 15, nyní nás je 19. A věřím, že budeme jako komise táhnout za jeden provaz. Ještě jedna věc mi leží na srdci! V minulém období jsem se snažil prosadit, aby Sněmovna prováděla svoje interní volby elektronickou formou. Pomocí tabletů a profesionálního programu. Ne po staru, na lístečcích se sčítáním a zapisováním čárek. V minulé Sněmovně jsem neuspěl, některé strany měly z této novinky strach. Dnes mám na své straně nováčky, jako jsou členové Pirátů a nebo mladí poslanci jako je Dominik Feri. Elektronické volby v PSP jsou mojí prioritou a hned během zimy bych je rád uvedl do života.
Jaký máte názor na dodatečnou nominaci poslance ODS Martina Kupky do Sněmovny? Dá se podle vás takové situaci předejít?
Pokud vím, tak Martin Kupka nahradí Petra Bendlana základě soudního rozhodnutí NSS, které vychází z přepočtu preferenčních hlasů ve Středočeském kraji. Některé volební komise dle soudu špatně a nebo vůbec nezapočítaly preferenční hlasy, což v konečném důsledku vedlo ke zvolení Petra Bendla právě místo Martina Kupky. Jsem rád, že existují funkční kontrolní mechanismy, které jsou zárukou spravedlnosti voleb a jejich demokratičnosti. Právě rozhodnutí NSS je toho jasným důkazem. Nicméně do budoucna budu velmi rád, pokud se vyvarujeme těmto situacím.
Jaké změny bude nutné udělat, aby se taková situace s přepočítáváním hlasů již neopakovala?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.