Všechny věžové domy v Bohumíně prošly v minulých letech hromadnou výměnou oken, výtahů, zateplením, opravami vstupů a dalšími vylepšeními. Nyní město vytipovává, u kterých z nich lze stavebně zajistit bezbariérovost.
„V našich bytových domech žijí i lidé, pro které schody představují zásadní překážku. Nemusí nutně jít jen o vozíčkáře, jsou to i někteří senioři, rodiny s malými dětmi. V dobách sídlištní výstavby se na tyto skupiny osob příliš nemyslelo. Proto jsme se rozhodli vybrat lokality, které jsou vhodné pro vybudování ramp,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.
První z těchto projektů na zpřístupnění bytového objektu osobám s omezenou hybností město dokončilo v Nerudově ulici. Bezbariérová rampa je vhodná nejen pro invalidní křesla, ale také pro jízdní kola a kočárky.
„Nájezd má šířku jeden a půl metru a obě jeho strany chrání zábradlí. Rampa spojuje jeden z hlavních vchodů bytového domu s nově vybudovaným přístupovým chodníkem ze zámkové dlažby, po němž se lidé dostanou na veřejné komunikace,“ popsala vedoucí odboru správy domů bohumínské radnice Kateřina Pálková. Doplnila, že za její vybudování zaplatila radnice 720 tisíc korun.
Odlišný postup město zvolilo ve Štefánikově ulici, kde do jednoho z paneláků pořídilo za tři čtvrtě milionu korun zdvihací plošinu pro vozíčkáře. V těchto dnech se dokončuje její výroba, instalace by měla proběhnout v září. „U některých objektů nám ve stavbě ramp brání husté inženýrské sítě, které musíme respektovat. V takových případech volíme alternativní řešení v podobě schodišťové plošiny,“ konstatoval Bruzl.
Další letošní projekt, který zajistí lepší komfort lidem s onemocněním pohybového aparátu, město navrhlo přímo pro cílovou skupinu seniorů. Ve svém domě s pečovatelskou službou v ulici Na Chalupách postaví nový výtah. Ten dosud v patrovém objektu chyběl. „V Bohumíně jde o ojedinělý projekt, protože výtah budujeme zvenku. Kabina bude prosklená a vybavená bezpečnostní kamerou i dalšími technologiemi. K propojení výtahu s budovou dojde v úrovni druhého nadzemního podlaží pomocí krátkého spojovacího mostku. Stavební práce začnou po letních prázdninách,“ nastínila Pálková.
Investice, zahrnující stavební práce i pořízení samotné zdviže, představuje 4,5 milionu korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV