„V tuto chvíli jsou v obou etapách hotové nové chodníky, rozvody elektřiny, je uděláno kompletně nové odvodnění, rozvody vody pro zálivku. Bylo zvoleno ekologické řešení, kdy dešťová voda, která teče do vpustí v chodnících, je sbírána do nádrže a bude moci být dále využívána občany například pro zálivku květin na hrobech,“ upřesňuje Tomáš Baloun ze společnosti Tepis s.r.o. zajišťující pro město Český Krumlov technický dozor nad rekonstrukcí hřbitova. „Z prací na druhé etapě chybí pouze ozelenění. Nové stromy zde budou sázeny až v září nebo v říjnu, protože současné letní počasí sázení neumožňuje, rostliny by nepřežily.“
To nejviditelnější, čeho si návštěvníci všimnou, když vstoupí do opravených částí, je krásné provedení dlažby na cestách, které protínají hřbitov. Její podobu navrhla výtvarnice Lenka Vítková z Křemže: „Pracovala jsem s motivem vlnění. Křivost, křivolakost ke Krumlovu patří, je obsažena již v samotném názvu města. Vlnění však nacházíme i v okolní kopcovité krajině. Z dětství si hřbitovní cesty vybavuji jako monotónní, já jsem však chtěla ozvláštnit procházení hřbitovem, dodat do vzhledu cesty děj. To, co zde rozehrává děj, jsou právě vlny a pozvolné střídání světlých a tmavých kamenů.“
Celkově hřbitov prolíná řada výtvarných stylů, s jejich sjednocením si projektanti poradili. „Kladli jsme důraz především na přírodní prostředí. Nechali jsme se inspirovat původním řešením, podle starých fotek jsme se snažili zrekonstruovat výsadbu stromů a zeleně. Nesnažíme se však replikovat historii, ale snažíme se ji posouvat dál,“ dodává architekt Ondřej Hofmeister.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV