V kotlích a kamnech na tuhá paliva se smí spalovat pouze to, co je výrobcem ke spalování určeno. Při pálení nevhodných látek a odpadů vzniká mnoho toxických látek, které unikají do ovzduší a způsobují zdravotní problémy. Stejné obtíže hrozí i při venkovním pálení podzimního listí a odpadu ze zahrádek. „Je důležité si uvědomit, že spalováním odpadů a mokrého rostlinného materiálu lidé ubližují nejen sobě, ale všem ve svém okolí," upozorňuje odbor životního prostředí chebské radnice.
Do kamen či kotle rozhodně nepatří žádné plasty, guma, dřevotříska, umělá vlákna ani žádný jiný odpad. „Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa chce prosadit, aby radnice mohly kontrolovat, čím vším si lidé doma topí. Jeho plán má oporu i v zahraničí - v zemích EU jsou kontroly kotlů a paliva v domech běžné," prozrazuje Alena Vránová ze zmíněného odboru.
Také v otevřených ohništích, zahradních krbech nebo grilovacích zařízeních lze spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a plynná paliva určená výrobcem. Rovněž tyto látky nesmějí být chemicky kontaminovány.
Osobám, které zákon o ochraně ovzduší porušují, hrozí pokuta od 500 do 150 000 korun.
PhDr. Martina Kuželová, mluvčí Městského úřadu Cheb
Další zprávy z Chebu čtěte ZDE
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDETento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mestocheb.cz