Hradec Králové: Veřejné jednání o záměru „Park Malšovice“ proběhlo v souladu se zákonem

15.07.2012 9:39 | Zprávy

Veřejné ústní jednání o záměru „Park Malšovice“ bylo vedené v souladu se stavebním zákonem a správním řádem. V souladu s výše uvedenými právními předpisy se na královéhradeckém magistrátu dne 12. července 2012 uskutečnilo veřejné ústní jednání v územním řízení o umístění stavby nazývané „Park Malšovice“. Cílem tohoto jednání, které jde čistě po linii státní správy, bylo připomínkování projektu. Účastnit se mohla široká veřejnost.

Hradec Králové: Veřejné jednání o záměru „Park Malšovice“ proběhlo v souladu se zákonem
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

S ohledem na tiskové články, které se zcela nezakládaly na pravdě a zejména zpochybňovaly postup oprávněné úřední osoby Jiřího Marka, je nezbytné uvést následující skutečnosti:

Veřejné ústní jednání je povinné pro všechna územní řízení a přístup na tato jednání má i veřejnost. Oznámení o ústním jednání visí s předstihem na úřední desce. Veřejnosti a účastníkům řízení (mimo žadatele a obce) se doručuje právě tímto způsobem tj. vyvěšením na úřední desce.

Na začátku veřejného ústního jednání ve chvíli, kdy jeden z přítomných novinářů začal pořizovat obrazové záznamy, nechal stavební úřad hlasovat přítomné (jako fyzické osoby), zda v souladu s § 12 odst. 1 občanského zákoníku souhlasí s pořizováním obrazových a zvukových záznamů. Proti hlasovali všichni zástupci žadatele a zástupce Krajské hygienické stanice, kterých by se pořizování obrazových a zvukových záznamů nejvíce týkalo. Stavební úřad poté vyzval všechny přítomné, aby se na základě tohoto hlasování zdrželi pořizování obrazových a zvukových záznamů. Zmiňovaný novinář z jednání odešel, k tomu jej však stavební úřad nikterak nevyzýval. Zástupci státní správy Magistrátu města Hradec Králové (stavební úřad), kteří jednání řídili, a přítomní zástupci města nebyli proti pořízení audiovizuálního záznamu, ale s ohledem na nesouhlasné vyjádření jiných přítomných, nemohl stavební úřad pořizování zvukových a obrazových záznamů umožnit. Hlasování všech zúčastněných o pořízení záznamu bylo na místě zaprotokolováno a je na vyžádání k nahlédnutí.

„Fotograf, který přišel s cílem pořídit snímky z jednání, byl s touto odhlasovanou skutečností seznámen. Není však pravdou, jak uvádějí některá média, že by byl ze sálu vykázán. Odešel zcela dobrovolně, o čemž je i záznam v  protokolu. Fotograf mohl na místě dál zůstat,“ uvádí mylné informace médií na pravou míru Jindřich Vedlich, náměstek primátora města Hradec Králové s gescí pro rozvoj.

Podobné případy při veřejných projednáváních nastaly v historii několikrát, přičemž orgán státní správy postupoval procesně stejně jako při zmíněném projednání Parku Malšovice.

„Přestože jsem z titulu člena samosprávy včerejšímu projednání pouze přihlížel jako divák, mohu potvrdit, že úředníci postupovali tak, jak jim určuje zákon. Jiří Marek, který jednání vedl, jej vedl naprosto profesionálně a bez pochybení,“ říká Jindřich Vedlich.

Cílem včerejšího jednání bylo připomínkování a projednání námitek účastníků řízení. Všechny námitky byly na místě přečteny. Následně budou námitky řešeny opět po linii státní správy. Námitka směřující do roviny podjatosti správního orgánu včetně samosprávy bude nejprve řešena výzvou k jejímu upřesnění.

Dle § 18 odst. 1 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád „o ústním jednání (§ 49) a o ústním podání, výslechu svědka, výslechu znalce, provedení důkazu listinou a ohledání, pokud jsou prováděny mimo ústní jednání, jakož i o jiných úkonech souvisejících s řízením v dané věci, při nichž dochází ke styku s účastníky řízení, se sepisuje protokol. Kromě protokolu lze též pořídit obrazový nebo zvukový záznam“.

Z výkladu k § 18 odst. 1

Protokol se v uvedených případech sepisuje vždy, pořízení obrazového nebo zvukového záznamu je na uvážení správního orgánu. Jedná se o tzv. úřední licenci dle § 12 odst. 2 občanského zákoníku, který stanoví, že svolení fyzické osoby s pořízením nebo použitím písemností osobní povahy, podobizen, obrazových snímků nebo obrazových a zvukových záznamů týkajících se této osoby nebo jejích projevů osobní povahy není třeba. Použijí-li se k účelům na základě zákona. Pořízený obrazový nebo zvukový záznam je přílohou spisu (§ 17 odst. 1 zákona). Na rozdíl od správního orgánu účastníci řízení tuto licenci nemají a obrazové anebo zvukové záznamy by mohli pořizovat pouze se souhlasem podle § 12 odst. 1 občanského zákoníku: „písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením“.

 

Magdaléna Vlčková

tisková mluvčí MmHK

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hradeckralove.org

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: Do bazénu už jen do neděle 8. prosince

16:48 Aš: Do bazénu už jen do neděle 8. prosince

Dlouho připravovaná rekonstrukce kryté plovárny je tady. Naposledy si tu veřejnost zaplave v neděli …