V 70. letech 20. století, kdy byl park rekonstruován, došlo k vytvoření betonových ploch a vyasfaltování perkových cestiček. Fontána a jezírko jsou dnes nefunkční a vzhledu parku rozhodně nepřispívají. „Rádi bychom se postupně vrátili k záměru jabloneckého okrašlovacího spolku, z jehož iniciativy park v roce 1893 vznikl. Proto jsme se rozhodli vyčlenit peníze na úpravu Tyršova parku a letos zasypat nevyužívané nádrže a nefunkční napájecí kanál,“ vysvětluje náměstek Vele. „Využili jsme toho, že v našem městě probíhá stavba protipovodňové štoly a vytěženou rubaninu můžeme využít jako část zásypového materiálu, celou úpravu to zlevní o zhruba 250 tisíc,“ říká Vele.
Vytěžený materiál prochází rozborem a má atest nezávadnosti. Podle slov Milana Nožičky ze společnosti Technické služby Jablonec nad Nisou, která úpravu provádí, bude drcená žula využita jako drenáž. Další vrstvu bude tvořit zemina a poslední vrstvu ornice. „Letos dojde k zatravnění zasypaných ploch a pro příští rok předpokládáme osazení někdejší vodní nádrže i fontány trvalkami a okrasnými dřevinami,“ říká Jaromíra Čechová, vedoucí odboru správy majetku města. „Vše bude samozřejmě konzultováno s památkáři,“ dodává.
„Zároveň se zrušením a zasypáním někdejších betonových vodních ploch zkontrolujeme a případně opravíme dešťovou kanalizaci včetně vpustí v prostoru celého parku. Namísto čerpací stanice v rohu velké nádrže bude vystavěna revizní šachta, kterou bude možné v budoucnu kontrolovat a čistit odtok vody z drenáže na rozrušeném dně někdejší nádrže,“ popisuje Milan Nožička průběh prací.
Náklady na úpravu Tyršova parku v tomto rozsahu jsou vyčísleny na 425 tisíc korun a budou hrazeny z rozpočtu města. Práce v parku potrvají do poloviny září.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mestojablonec.cz