Oprava trysek přijde na 2,7 milionu korun. Jedná se o začátek plánovaných oprav bazénu, který byl zprovozněn v roce 1986. Město plánuje i zateplení objektu, výměnu oken a dveří a rekonstrukci střechy, kterou do budovy zatéká. Vedení radnice očekává, že na tuto etapu město získá dotaci, která by mohla pokrýt až polovinu nákladů. Úpravy zahrnují i instalaci fotovoltaické elektrárny na střeše bazénu, díky které by se měly snížit náklady na provoz budovy.
Po dokončení zateplení se vedení města hodlá pustit do oprav interiéru krytého bazénu. Nové bude obložení bazénů, šatny, sprchy i prostory pro občerstvení. Projektanti by do rekonstrukce měli zahrnout i instalaci atrakcí pro děti či wellness prvky. Podle Opatrného se plánovaný postup jeví jako reálný i ekonomický. „Vzorem nám může být například Vsetín, který také opravoval bazén, nebo krytý bazén v nedalekém Přerově, který je zhruba o deset let starší než ten náš a kde se vedení města také rozhodlo ho opravit,“ mínil Opatrný.
Spolu s místostarostou Karlem Holíkem nedávno Přerov navštívil a v doprovodu přerovského primátora Petra Vrány a jeho náměstka Vladimíra Lichnovského si tamní bazén prohlédl. „Technický stav bazénu je podobný jako u nás. Betonové konstrukce jsou trvanlivé. V Přerově jsou už ale dál, opravili střechu, vyměnili okna a nyní opravují vanu bazénu – trysky a obklady. Rekonstrukce probíhá ideálně mimo koupací sezonu, aby uživatelé bazénu byli co nejméně omezeni. Stejně uvažujeme i my,“ popsal Holík.
Velký bazén v Kroměříži byl naposledy vypuštěn v roce 2013. „Bývalý místostarosta Vratislav Krejčíř straší občany, když píše, že bazén je „jakousi časovanou bombou, která ohrožuje naše zdraví, ale i naši bezpečnost“. Mluví o tom, že bazén je údajně v havarijním stavu, voda silně chlorovaná a lidé si prý odtud odnáší kožní problémy. Tyto výroky jsou nepravdivé. Ba co víc, jsou absolutně za hranou politického boje, jde o šíření poplašné zprávy,“ upozornil Opatrný.
Podle místostarosty Holíka by v případě, že by krytý bazén byl v havarijním stavu, nemohl být provozován. „Zásadní je kvalita bazénové vody, která je pravidelně kontrolována, vždy hodinu před zahájením provozu a pak každou čtvrtou hodinu. Vzorky jsou analyzovány akreditovanou laboratoří Zdravotního ústavu Ostrava. Hodnoty volného chloru se vzhledem k tomu, že bazény využívají děti, udržují spíše na nižší hodnotě, než je dáno vyhláškou. Žádné kožní onemocnění v poslední době hlášeno nemáme,“ doplnil Holík.
Dodal, že je s podivem, že Krejčíř se stavem bazénu nic neudělal v letech 2018 až 2022, kdy byl místostarostou. „Tehdy mohl věci jako člen vedení města ovlivnit. Mohl upozornit na to, na co upozorňuje až nyní, mohl občany varovat, pokud by bylo před čím. Tehdy nemluvil o časované bombě, silně chlorované vodě či o kožních problémech. Až když je v opozici, snaží se občanům nahnat strach a vytěžit z toho politické body,“ uzavřel Holík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV