V objektu začal již v během září fungovat denní stacionář pro klienty od 15 let s těžkým zdravotním postižením, včetně osob s poruchami autistického spektra, s okamžitou kapacitou osm klientů a odlehčovací pobytové služby pro děti od devíti do 18 let, pro které jsou v pavilonu dvě lůžka.
„Náročná přestavba za více než 10 milionů korun se dotkla vnitřních prostor budovy i jejího okolí, téměř vše včetně vybavení se změnilo podle potřeb klientů a pečujícího personálu,“ řekl starosta Jaroslav Němec. V budově mimo jiné vznikl nový venkovní výtah, instalován byl závěsný systém pro přepravu klientů a v okolí pavilonu je nově prostor pro trávení volného času s mobiliářem, jako jsou lavičky a houpačka. Doplněny ještě budou trenažéry pro kognitivní trénink.
„O obě sociální služby, které se zde poskytují, byl v Kroměříži zájem a byly opravdu potřeba. Vždyť nejbližší odlehčovací služba pro děti je v našem kraji až ve Vsetíně,“ uvedl místostarosta města Vít Peštuka.
Odlehčovací služba má za cíl pomoci pečujícím rodinám, které se o handicapované děti v domácím prostředí každodenně starají, a dává jim možnost dočasně je umístit do pobytového zařízení. Pečující osoby tak získají čas a prostor pro sebe a vlastní odpočinek, regeneraci a třeba vyřízení neodkladných úředních či zdravotních náležitostí. „Nepřetržitá péče o handicapovanou osobu je zpravidla psychicky i fyzicky velmi náročná a vyčerpávající,“ doplnila ředitelka Sociálních služeb města Kroměříže Dagmar Klučková.
Denní stacionář přebírá část denní péče o těžce zdravotně handicapované, zmenšuje jejich sociální vyloučení a zároveň pomáhá těm, kteří o ně pečují. Uživatelé stacionáře tu nacházejí sebeuplatnění formou terapií, navazováním nových kontaktů s možností rozvoje osobnosti a osvojení sociálních dovedností, které jsou nezbytné pro běžný život. „Pro osoby s poruchami chování a s poruchami autistického spektra je tu i odpočinková relaxační místnost se speciálním osvětlením, s možností aromaterapie, je tam i houpačka a celá řada dalších uklidňujících pomůcek,“ dodal Peštuka.
Pavilon v areálu domova Barborka se uvolnil, poté co někteří klienti v souladu s transformačním plánem a vznikem chráněného bydlení v Kroměříži odešli žít mimo zařízení sociálních služeb a začlenili se s pomocí sociálních pracovníků do běžného života.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV