Aktivity jedinců s těžším mentálním postižením nebo s více vadami jsou extrémně redukované, stejně jako možnosti komunikace s nimi. Formou bazální stimulace lze vnímání a alternativní způsob komunikace stimulovat. „Prostřednictvím těla umožníme zdravotně postiženému jedinci lépe vnímat okolní svět. Přibližujeme mu nedostupné podněty, čímž pomáháme jeho vývoji,“ vysvětlila Ivana Humlová.
Zásluhou skupinové supervize se zase pečujícím osobám otevírá prostor pro úlevu, povzbuzení, motivaci, „nabití“, posílení a prevenci proti syndromu vyhoření. Péče o postiženého člověka je totiž náročná jak psychicky, tak i fyzicky. „Práce ve skupině dodává nové nápady, podporu, informace, citlivou zpětnou vazbu, nebo i „pouhý“ pocit, že v nelehké životní situaci je nás víc a můžeme požádat o pomoc, o podporu“,“ upozorňuje na lidský aspekt vedoucí Srdíčka.
Projekt finančně podpořilo město Litoměřice v rámci Komunitního plánu sociálních služeb. „Zájem rodičů, jejich zaujetí o nové metody péče o zdravotně handicapované jednoznačně dokládají, že jde o smysluplně vynaložené peníze. V realizaci obdobných projektů proto hodláme pokračovat i v budoucnu,“ konstatoval místostarosta Jan Szántó poté, co se dnes části kurzu bazální stimulaci v Srdíčku zúčastnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: litomerice.cz