Přípravy na spuštění Arionovy kašny, která zdobí centrum před vstupem do radnice, začaly už na začátku týdne. Pracovníci technických služeb ji museli nejprve zkontrolovat a vyčistit. Zprovoznění musí také vždy předcházet prověření funkčnosti technologie pro cirkulaci vody. „Protože je kašna odstavená od podzimu, aby mráz pískovec neponičil, musí napouštění předcházet důsledná kontrola. Vodu do ní pak napouštíme na celou letní sezónu, a aby byla průzračná, dávkujeme do ní látky, které zajišťují její průzračnost a zabraňují tvorbě řas,“ vysvětlil Pavel Dostál, ředitel Technických služeb města Olomouce.
Zatímco ozdoba Horního náměstí z dílny sochaře Ivana Theimera se svými téměř třiceti kubíky vody už sezónu zahájila, barokní kašny ožívají postupně. I do nich se voda vrací až po pečlivé kontrole jejich stavu, těsnosti, čištění a prověření technického zařízení na oběh vody. "Znovu zprovozněné kašny se každoročně stávají symbolickým probouzením města a příjemným oživením po zimní odmlce. Nezbytnou údržbou prochází tyto jedinečné národní kulturní památky pravidelně v průběhu měsíce dubna. Olomoučany i návštěvníky těší vždy od 1. května do prvních podzimních mrazů,“ uvedl náměstek primátora Matouš Pelikán. Finanční prostředky na údržbu unikátního souboru barokních kašen ve správě města se ročně pohybují kolem čtvrt milionu, dalších 150 tisíc pak stojí náklady na vodu a energii.
Kromě kašen v centru města ožily už i fontány na dalších místech Olomouce. Vodou se naplnily fontána v Palackého ulici, v prostoru u hlavního vlakového nádraží i fontána Venuše v městské části Povel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV