Předvýběr udělalo 23 národních porot. Evropská porota složená z expertů v oblasti přístupnosti pro hendikepované a reprezentantů Evropské komise, Evropské fórum osob s postižením a Evropská platforma pro stáří vybralo poté 8 měst, která se stala finalisty Access city award 2012.
Finalisty jsou (podle abecedy): Grenoble (FR), Kraków (PL), Ljubljana (SI), Marburg (DE), Olomouc (CZ), Salzburg (AT), Santander (ES), Terrassa (ES).
Jedno z měst bude 1. prosince 2011 označeno jako vítěz Access city award 2012. Slavnostní ceremoniál se uskuteční v Bruselu v průběhu Konference při příležitosti Evropského dne osob s postižením. Na tomto ceremoniálu budou vyhlášena 3 nejlepší města a čtyřem městům budou oznámena speciální ocenění v hlavních oblastech a bude také vyhlášen absolutní vítěz soutěže.
Access city award je iniciativa Evropské komise ve spolupráci s Evropským fórem osob s postižením. Cílem tohoto ocenění je ukázat a ocenit města nad 50 000 obyvatel, která umožňují či podporují iniciativy snažící se zlepšit přístupnost v městském životním prostředí pro osoby s postižením, a to v kontextu stárnutí populace. Ve spojitosti s Usnesením spojených národů za práva osob s postižením je přístupnost jedním z pilířů Strategie Evropské unie v oblasti osob s postižením na rok 2010 - 2020, která se snaží vytvořit bezbariérovou Evropu pro všechny.
Cena je udělována městu, které viditelně zlepšuje přístupnost v základních aspektech městského života a souvisí se čtyřmi zásadami přístupnosti. Mezi tyto aspekty patří:
- péče o životní prostředí města a veřejné prostory;
- doprava a příbuzné infrastuktury;
- informace a komunikace včetně nových technologií (ICT);
- veřejné vybavení a služby.
Vítězné město se zavazuje k dalšímu zlepšování přístupnosti v udržitelné míře a může být vzorem pro předávání dobré zkušenosti ostatním městům EU. Tento rok bude Evropská porota rovněž udělovat speciální ocenění za úspěchy a výsledky v každé ze čtyř výše uvedených klíčových oblastech.
Soutěž
Přihlášky do soutěže Access city award bylo možné podávat do 20. září 2011 a byly přijaty ze 114 měst z 23 zemí EU.
Národní poroty složené ze zástupců národních sdružení pro osoby s postižením, expertů v oblasti přístupnosti a stárnutí společně s podporou Evropské platformy pro stáří a veřejných činitelů vytvořily předvýběr, aby označily a kvalifikovaly města, která by měla být posuzována Evropskou porotou. Z jednoho státu mohla být vybrána maximálně 2 města. (Celkem bylo vybráno 31 měst)
Evropská porota
Evropská porota čelila náročnému úkolu - vybrat 3 absolutní finalisty a 4 speciální ocenění z mnoha žádostí, které byly předvybrány.
Složení Evropské poroty:
Předseda, Marek Kamiński, polský objevovatel, jediný člověk, který byl na obou pólech v jednom roce bez cizí pomoci. Zakladatel Nadace Marka Kamińského, která pořádá vzdělávací programy, shání peníze na protézy pro osoby, které je potřebují a pořádá integrační tábory pro osoby s postižením. P
Inmaculada Placencia Porrero, náměstek oddělení "práva osob s postižením" Evropské komise, Generální ředitelství pro spravedlnost.
Silvio Sagramola, Evropské fórum osob s postižením, ředitel Info-Handicap a projektový koordinátor EuCAN.
Julia Wadoux, Evropská platforma pro stáří, zodpovědná za zdraví a nové technologie.
Ann Frye, mezinárodní specialista na dopravní potřeby osob s postižením a starých lidí.
Monika Klenovec, architekt, konzultant pro přístupnost a univerzitní lektor.
Luis Azevedo, Technická Univerzita v Lisabonu
Jesús Hernández Galan, ředitel pro přístupnost v nadaci ONCE a
Slavnostní ceremoniál
Absolutní vítěz bude oznámen 1. prosince 2011 v Bruselu při příležitosti konference zaměřené na Evropský den osob s postižením
Navšivte stránky soutěže (www.accesscityaward.eu), abyste se jako první dozvěděli vítěze!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olomouc.cz