Říční valoun, zobrazující pravěké tvory, má velikost 7,5 krát 5 krát 2 centimetry a jeho historickou cenu nelze vyčíslit. Podle vyjádření samotných archeologů byl artefakt tohoto typu na českém území naposledy objeven před 60 lety. „Jde o výjimečný předmět, který najde své výsostné místo v archeologické historii našich zemí,“ neskrýval generální ředitel Moravského zemského muzea (MZM) Jiří Mitáček nadšení z objevu.
Jeho kolegyně, archeoložka Zdeňka Nerudová pak vylíčila příběh nálezu: „Původně jsme pátrali po osídlení po lovcích mamutů, o kterých víme, že na hošťálkovickém vrchu nesporně byli. Zvířecí kosti jsme nenašli, avšak toto zjištění z mladší doby Magdalénu je rovněž zcela unikátní, protože osídlení v té době bylo především v jeskyních, tedy v Moravském krasu. V Ostravě se tak odhalila jedna z mála dalších lokalit pod širým nebem vůbec."
Na hošťálkovický Hladový vrch se valoun s rytinou nejspíše dostal právě zásluhou pravěkých lovců, kteří ho sem pravděpodobně donesli z oblasti okolo řeky Odry nebo Opavy. Nález potěšil rovněž starostu obce Jiřího Jurečku: „Konečně se Hošťálkovice dostanou na mapu a do učebnic dějepisu!“ Tím připomenul, že Hladový mamut se může stát pro Ostravu podobným symbolem , jakým je legendární Landecká venuše.
Objev takto unikátní rytiny je poněkud překvapivý. Odborníci se totiž obávali, že cenné pozůstatky pravěké minulosti padly za oběť těžbě lomu, který se dříve na Hladovém vrchu nacházel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV