Partnery se stala dvě města rozdílná nejen svou velikostí. Úkol, který Pardubice a Slatiňany dobrovolně přijaly, není lehký - již nyní dodržovat ustanovení novely zákona o veřejných zakázkách, která byla 4. listopadu schválena Poslaneckou sněmovnou a nyní čeká na projednání v Senátu.
Tato rozsáhlá novela má posílit transparentnost zadávání veřejných zakázek, zefektivnit výběrová řízení a minimalizovat nedostatky dosud platného zákona o veřejných zakázkách.
Podle novely například bude zadavatel povinen odůvodnit účelnost zakázky, zveřejňovat smlouvy i skutečně uhrazené ceny. Všechny informace a dokumenty (až na definované výjimky) o zadávacím řízení budou veřejné, limity pro zadávání zakázek budou sníženy a dodavatel bude mít povinnost rozkrýt subdodavatele zakázek.
„Jsme velmi rádi, že jsme našli partnery pro tento projekt, který má v praxi ukázat možné obtíže přechodu na novou legislativu,"uvedl Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj. Projekt se bude zaměřovat zejména na administrativní a procesní náležitosti, aby bylo možné připravit pro ostatní zadavatele jednoduché a návodné postupy.
Pardubice a Slatiňany představují opačné póly v rámci rozsahu nakládání s veřejnými prostředky. Čtyřtisícové Slatiňany disponují pouze omezeným rozpočtem i aparátem městského úřadu. V roce 2010 vypsaly zakázky za 18 milionů korun. Na druhé straně Pardubice, v nichž žije přes devadesát tisíc obyvatel, loni vysoutěžily veřejné zakázky v objemu 740 milionů a disponují celou řadou profesionálních úředníků. „Věříme, že se jednoznačně ukáže, že nová transparentní pravidla je možné začít uplatňovat bez problémů. Každý teoretický předpoklad je však dobré ověřit v praxi, a to činí tento projekt důležitým,"doplnil Kamil Jankovský.
Jeho slova potvrdila i primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková: „Pro nás by účast v pilotním projektu neměla být nějak mimořádně problematická. Maximální transparentnost v zadávání veřejných zakázek je naší prioritou již dnes. Účastí v pilotním projektu chceme pomoci Ministerstvu pro místní rozvoj zmapovat, co bude pro veřejné zadavatele novela zákona znamenat především v oblasti zvýšené administrativy, která je s výrazným zvýšením transparentnosti spojena. Město velikosti Pardubic by však nárůst administrativy mělo bez problémů zvládnout bez navýšení počtu úředníků."
A starosta Slatiňan Ivan Jeník její slova potvrzuje: „Pro nás to možná nebude tak jednoduché, ale i my věříme, že i s malým počtem úředníků zvýšenou administrativu zvládneme"
Primátorka i starosta se shodují, že novela zákona je velkým přínosem pro omezení možnosti korupce a zvýšení transparentnosti ve veřejných zakázkách a že navýšení práce pro úředníky a drobné zvýšení nákladů za to rozhodně stojí.
společná zpráva města Pardubice a Ministerstva pro místní rozvoj ČR
Další zprávy z Pardubic čtěte ZDE
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDETento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Mesto-pardubice.cz