Zareagovala na současný trend rostoucí obliby elektronických knih a zakoupila do svého fondu pět kusů čteček. Přístroje různých parametrů a funkcí zájemcům půjčuje od 1. listopadu. Současně čtenářům poskytuje i základní balík stovky knih v elektronické podobě a dále informace o tom, kde mohou další e-knihy získat volně ke stažení nebo za poplatek. Pořízení e-čteček vyšlo zhruba na 28 tisíc korun.
„Jako existují různé typy čtenářů, liší se také naše čtečky, a to nejen hmotností či rozměry, ale i softwarem a složitostí obsluhy," uvedla ředitelka knihovny Helena Šlesingerová. Mladším lidem podle jejích slov mohou vyhovovat přístroje s více funkcemi, méně náročným čtenářům jsou k dispozici zařízení s jednodušší obsluhou. Jedna ze čteček má barevný dotykový displej, ostatní černobílý. „Přístroje umožňují takové nastavení velikosti písma, která uživateli vyhovuje," dodala ředitelka. Podle ní směřuje současný vývoj knižní kultury k tomu, že se e-knihy pozvolna rozšiřují. Otázkou zůstává, do jaké míry jednou vytlačí či ohrozí klasickou knihu. Knihovny v České republice proto na tento trend reagují, a to právě pořizováním čteček neboli médií, díky nimž je možné knihy v elektronické podobě číst.
Novou službu plzeňské knihovny poskytuje její Hudební a internetová knihovna na Slovanech. Čtečky se půjčují za specifických podmínek, a to uživatelům starším 18 let na dobu dvou týdnů s možností prodloužení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: plzen.eu