Koordinátorem nově vznikající expozice Vesmír, která se stane nedílnou součástí budoucího planetária, je fyzik Tomáš Meiser. Absolvent Fakulty pedagogické ZČU v Plzni spolu s týmem didaktiků a metodiků řešil celou řadu odborných problémů. Mezi ty zásadní patřilo určit obsahovou podobu 27 interaktivních exponátů, které dětem, studentům i široké veřejnosti zábavnou formou přiblíží tak komplexní otázky, jako je např. stratigrafie Země, vznik tzv. černých děr či hustota jednotlivých planet naší sluneční soustavy.
„Vše je rozdělené do tří částí: Svět kolem nás, Kosmonautika a Vesmír, který se dále dělí na Zemi, Měsíc, sluneční soustavu a tzv. hluboký vesmír,“ vysvětluje Tomáš Meiser. „Expozice bude určena zejména pro rodiny s dětmi. V podstatě nám šlo o to, aby si naši návštěvníci mohli „sáhnout“ na vesmír,“ dodává Meiser.
Při konceptu expozic vycházel fyzik Meiser ze své oceněné diplomové práce nazvané „Jednoduché experimenty demonstrující jevy a procesy ve vesmíru“, z působení jako popularizátor vědy v Techmania Science Center a také ze zahraničních zkušeností s konferencemi, science centry a semináři. Ty se ukazují být jako klíčové. I v zahraniční je totiž obtížné najít atraktivní a věcně správnou expozici, která by uměla správně vysvětlit základní fenomény ze světa astrofyziky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: plzen.eu