Plzeň hostila valnou hromadu Federace evropských obcí, vlastnících lesy

11.10.2019 13:59 | Zprávy

Na plzeňské radnici se uskutečnila valná hromada Federace evropských obcí vlastnících lesy (FECOF). Zúčastnilo se jí 21 zástupců vlastníků obecních a městských lesů ze všech členských zemí v čele s prezidentem této organizace Pierrem Grandadamem z Francie. Účastníky valné hromady přivítal technický náměstek primátora města Plzně Pavel Šindelář.

Plzeň hostila valnou hromadu Federace evropských obcí, vlastnících lesy
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Role hlavního hostitele patřila Stanislavu Janskému, pracovníkovi oddělení městských lesů z Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně. Stanislav Janský je také viceprezidentem FECOF a místopředsedou Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL).

Ještě před valnou hromadou si hosté prohlédli rekreační oblast boleveckých rybníků s nedávno vybudovanou sítí pěších stezek, mobiliářem pro návštěvníky a novou skautskou klubovnou. Zástupci Správy veřejného statku města Plzně je seznámili se specifiky hospodaření v těchto intenzivně rekreačně využívaných lesích a v arboretu Sofronka s výsledky šedesátiletého výzkumu adaptace širokého spektra druhů borovic z různých oblastí původu. Na příkladech rozličných příčin úhynu některých vysazených druhů byla prezentována rizika, kterých by se měli současní lesníci při potřebné změně druhové skladby lesů v období současného oteplování vyvarovat.

Města a obce v Evropské unii vlastní přes 20 milionů hektarů lesů a jsou tak jejich třetím největším vlastníkem (po soukromých a státních majitelích).

Federace evropských obcí vlastnících lesy (FECOF) byla založena v roce 1990 ve Štrasburku francouzskými a německými organizacemi obcí vlastnících lesy. Má sídlo v Bruselu a v současnosti jsou jejími členy Francie, Německo, Španělsko, Česko a Bulharsko, na přijetí čeká Slovensko.

FECOF sleduje evropské rozhodovací procesy týkající se lesů a lesnictví s cílem zastupovat hlas místních samospráv a navrhovat řešení platná pro celou Evropu. V současné době jsou to otázky přípravy zemědělských a lesnických dotací v programu Společné zemědělské politiky Evropské unie, změny klimatu a s tím souvisejícího chřadnutí lesů z důvodů sucha, požárů, větrných, sněhových a hmyzích kalamit i houbových chorob. Dalšími aktuálními tématy jsou strategie biodiverzity 2021–2030, snižování oxidu uhličitého a skleníkových plynů v ovzduší, bioekonomika a nově i pravidla trvale udržitelného financování lesního hospodářství.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Ve městě žije zhruba stovka bezdomovců

7:31 Mladá Boleslav: Ve městě žije zhruba stovka bezdomovců

V Mladé Boleslavi žije v současné době 95 bezdomovců ve věku 20 až 70 let, z toho 18 žen. Detailní p…