Počet společných zásahů těchto dvou složek integrovaného záchranného systému v posledních letech narůstá, v loňském roce eviduje záchranná služba více jak 2 050 událostí, u kterých zasahovala společně s hasiči. Společné základny prohlubují nejen spolupráci mezi oběma složkami, ale jsou i ekonomicky úspornější.
„Tento krok je z mého pohledu správný a přínosný hned ve třech směrech. Za prvé jsme získali nové stanoviště v ulici 28. pluku pro zdravotnickou dopravní službu, jejíž činnost jsme se rozhodli na základě dobrých zkušeností rozšířit. Za druhé město a jeho občané získávají efektivnější spolupráci záchranných složek. Za třetí je pak důležitá i ekonomická otázka, protože čím lépe dokážeme hospodařit, tím více budeme moci investovat do dalších služeb v oblasti zdravotnictví nebo sociálních služeb,“ popisuje přínosy stěhování náměstkyně pražského primátora pro oblast zdravotnictví a sociálních služeb Alexandra Udženija.
V posledních třech letech počet společných zásahů hasičů a záchranářů setrvale narůstá. Zatímco v roce 2020 dosáhl počtu necelých 1 600, v roce 2021 to bylo přes 1 800 společných zásahů a v loňském roce přes 2 050. V letošním roce zasahovali záchranáři a hasiči téměř u 650 událostí. Vedle požárů se jedná typicky o dopravní nehody, události způsobené přírodními živly či zásahy známé jako tzv. otevírání bytu, kdy posádky vyjíždějí například k seniorům, kteří se zraní, nejsou schopni pohybu, tedy ani otevření dveří, a je nutné se k nim dostat alternativním způsobem, například pomocí hasičského žebříku oknem.
„Spolupráce mezi složkami integrovaného záchranného systému je v Praze na mimořádně vysoké úrovni a těší nás, že dobré vztahy a spolupráci s kolegy z hasičského záchranného sboru posílíme i díky sdílení základen. Tento model nabízí pro obě složky výhody i ve snížení nákladů za provoz. Počítáme s jeho využitím i při dalším rozšiřování sítě našich základen,“ říká Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.
„Spolupráce s pražskou záchrannou službou je dlouhodobě na skvělé profesní, ale i osobní úrovni. S našimi kolegy se pravidelně setkáváme u mimořádných událostí. Sdílet s nimi společně prostor výjezdových jednotek je tak naší prioritou. Je to výhodné nejen ekonomicky, ale i profesně,“ doplňuje Luděk Prudil, ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.
Cílem pražské záchranky je mít v následujících letech vybudovanou v hlavním městě síť 25 základen, a to zejména s ohledem na rozrůstající se metropoli a zvyšující se počet výjezdů. Počítá se například s otevřením záchranářské základny v areálu hasičského záchranného sboru v Argentinské ulici. Kombinovaná základna pro dobrovolné hasiče, strážníky a záchranáře je projektována ve spolupráci s městskými částmi Suchdol a Klánovice. Další základny by pak měly vzniknout také v Běchovicích a Modřanech.
Inspektoři pražské záchranky se na hasičskou základnu v Sokolské ulici přesunuli z původního stanoviště na základně v ulici 28. pluku, která se stala domovem nově zřízené zdravotnické dopravní služby. Inspektoři jsou zdravotničtí záchranáři, kteří fungují jako podpůrná složka výjezdových skupin, mimo jiné řeší různé specifické situace. Vysíláni jsou zpravidla k vážným či neobvyklým zásahům a mimořádným událostem za účasti dalších složek IZS, kdy se stávají vedoucími zdravotnické složky, přičemž koordinují činnost a spolupráci na místě s dalšími zasahujícími subjekty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV