Studentské Vize pro Liberec

14.11.2011 18:30 | Zprávy

Výsledky týdenního workshopu belgických studentů, kteří se zamýšleli nad budoucností rozvoje Liberce, prezentovali v úterý 8. listopadu primátorce Martině Rosenbergové, náměstkům Jiřímu Šolcovi, Jiřímu Rutkovskému, některým zastupitelům a zpracovatelům územního plánu architekti Zdena Zedníčková a Jiří Janďourek z Technické univerzity v Liberci.

Studentské Vize pro Liberec
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Workoshop byl součástí projektu Vize pro Liberec studentů Fakulty umění a architektury TUL. Město tak dalo v letošním roce studentům šanci podílet se na vytvoření dlouhodobější vize a přispět svými nápady k formování dlouhodobého záměru rozvoje Liberece.

Během workshopu vznikla ze společných prací syntéza vycházející z první fáze projektu, kterou vytvořili jako semestrální práci studenti TUL v průběhu letního semestru. Zadání dostali na základě smlouvy o spolupráci při vytváření strukturálního plánu, kterou město Liberec podepsalo s fakultou letos v dubnu v rámci přijatého projektu „Liberec město s vizí - město ve 21. století".

Prezentací výsledků práce se prolínalo jasné poselství - více zalidnit a zlidštit centrum města namísto jeho rozšiřování Liberce do okolí. Liberec má velké rezervy uvnitř města, které zůstávají nevyužity. Do hledáčku se dostaly tři lokality - vlakové nádraží a okolí, řeka Nisa procházející městem a lokalita tzv. Papírového náměstí.

Podle studentů je dnešní podoba vlakového nádraží zbytečně rozmáchlá. Terminál ČD je roztažený uprostřed města bez většího využití. Velkým problémem Liberce je jeho násilné rozdělení železniční tratí a především silničním průtahem. Studenti proto navrhli v několika variantách propojení města v místě vlakového nádraží a vznik centrálního dopravního uzlu, kde se sbíhaly jak koleje vlaků a tramvají, tak linky meziměstské a městské autobusové dopravy. Vniklo by tak jakési druhé centrum Liberce spojující rozdělený Jeřáb, v jehož rámci by bylo dostatek prostoru pro stavbu bytových domů i obchodních a kancelářských budov. Rekreační část by navazovala na Centrum Babylon.

Babylon by byl zároveň vstupní branou k řece, jejíž lepší začlenění do města bylo dalším okruhem studentských vizí. Území kolem Nisy by bylo pozvednuto a kromě parků, které by využily stávající parovodní potrubí jako funkční architektonický prvek, a odpočinkových zón, by samotnou řeku v rámci města studenti zviditelnili, vytáhli jí na světlo a zapojili aktivně do jeho života. Zajímavým konceptem jsou skleněné zastávky MHD, které by se přeměnily na skleníky vytápěné parovodem, který by jimi v podstatě jen procházel.

Třetí oblastí zájmu se stala lokalita kolem Lucemburské ulice, kterou by studenti zahustili - doplnili strukturu domy pro bydlení a obchod. Navrhují propojení s horním centrem lávkami tak, aby v co největší míře lidem zpřístupnili pohled na Ještěd.

Primátorka Martina Rosenbergová ocenila invenci studentů, některé nápady a řešení ji svým pojetím mile překvapily. Jak upozornil náměstek pro územní plánování Jiří Rutkovský, pro město jsou rozvojové vize studentů důležité a přínosné, ale je třeba hledět na realitu, možnosti města a další spoustu faktorů. Ekonomický náměstek Jiří Šolc by uvítal možnost realizace některých dílčích nápadů. Architekt konceptu územního plánu Jiří Plašil podotkl, že bez zapracování mnoha vlivů a hlubších analýz není v současné době příliš reálné těmito koncepty ovlivňovat vznikající územní plán.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: liberec.cz

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Základní škola Spořilov má zrekonstruovanou kuchyň a nové gastro zařízení

16:09 Pardubice: Základní škola Spořilov má zrekonstruovanou kuchyň a nové gastro zařízení

Základní škola Spořilov v Pardubicích slavnostně uvedla do provozu nově zrekonstruovanou kuchyň a ga…