„Námětem Hejdukova abstraktního díla jsou dvě postavy. Světlá postava syna „světlonoše“ a tmavá, úděsem trpící, matku. Jde de facto o soudobou formu klasické křesťanské piety a zároveň se jedná o moderní výtvarné dílo světové úrovně,“ konstatoval radní pro oblast kultury Václav Novotný (TOP 09). Sám autor pojmenoval monumentální abstraktní dílo, které bylo vystaveno na Pražském hradě v roce 1991, jako Dům sebevraha a Dům matky sebevraha. Hejduk věnoval tehdy plastiky, tedy jejich návrh, Československé republice a Praze.
Pomník bude nutné zhotovit podle fotografií Hejdukova prototypu a výkresové dokumentace. „Pro umístění plastik je nejvhodnější Alšovo nábřeží na hraně Palachova náměstí, nikoli přímo na něm. Místo je vybráno především vzhledem k jeho klidné kontemplativní poloze v zeleni s výhledem na řeku a panorama Hradčan,“ doplnil radní Novotný.
Odbor památkové péče MHMP má k realizaci pomníku kladné stanovisko, stejně tak jako vyjádření (s drobným posunem v orientaci pomníku) Národního památkového ústavu, územního pracoviště hl. m. Praze. Příprava realizace sousoší probíhá ve spolupráci a je koordinována s Městskou částí Praha 1.
John Hejduk patřil mezi významné osobnosti světové architektury (1929 – 2000). Ve svých projektech často vycházel z literárních inspirací Kafky, Joyce, Rilkeho či Shapira.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Magistrát hl.m. Prahy