Vsetín: Zpráva o situaci vsetínské romské komunity

13.11.2011 10:24 | Zprávy

Město Vsetín se dlouhodobě potýká s problémem úhrady nájemného, služeb spojených s bydlením a místních poplatků.

Vsetín: Zpráva o situaci vsetínské romské komunity
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolní náměstí ve Vsetíně

Výše dluhů na nájemném často narůstá s vlekoucími se soudními řízeními o vyklizení bytu. To je jeden z důvodů, proč romské rodiny odjíždějí do Anglie ve snaze vydělat si peníze na své dluhy.

Usnesením Rady města Vsetín č. R/11/27 ze dne 12. 4. 2011 a Zastupitelstva města Vsetín
č. Z/9/5 3. ze dne 6. 9. 2011 byl schválen postup, na základě kterého byly s nájemci - dlužníky uzavřeny nájemní smlouvy na dobu 6 měsíců (od 1. 7. do 31. 12. 2011).

„Součástí nájemních smluv je exekutorský zápis, ve kterém se nájemce zavazuje vyklidit byt a předat jej zpět pronajímateli a oprávněnému nejpozději do 5 dnů ode dne zániku nájmu. S dlužníky byla uzavřena rovněž dohoda o splátkách dluhu z předchozího nájemního vztahu, přičemž minimální výše splátek činí 1 000,- Kč měsíčně," vysvětlila situaci I. místostarostka města Květoslava Othová.

Podmínkou k uzavření dalších 6 měsíčních nájemních smluv (od 1. 1. 2012) je, že nájemce bude řádně splácet své dluhy dle uzavřené dohody, do 30. 9. 2011 požádal o posečkání s úhradou místních poplatků či pokut a řádně tyto dluhy splácí. Současně splatil dluh na nájmu v bytě, který obývá a dále již nevytváří dluh další.

„Nájemci, kteří jsou z městského bytu vystěhováni, přestávají splácet své dluhy vůči městu a vzhledem k tomu, že se jedná o nízkopříjmové skupiny občanů, stávají se tyto dluhy prakticky nedobytnými. Z tohoto důvodu je vhodným řešením sjednání splátkového kalendáře," řekla Othová a dodala: „V současné době má většina rodin snahu situaci řešit. To je jeden z důvodů, proč některé rodiny odchází do ciziny za prací, aby vydělaly peníze na své dluhy. Romové v našem regionu velmi těžko získávají pracovní uplatnění. Někteří z nich využívají tedy svého práva volného pobytu a odcházejí např. do Anglie, kde daleko snáze získají zaměstnání a bydlení."

Na základě mapování terénu se počet Romů, kteří již odjeli, vyšplhal na číslo 30 rodin. To je 126 osob (60 dospělých a 66 dětí). Terénní pracovníci odhadují, že by v nejbližších týdnech mohlo odjet dalších 21 rodin - 113 osob (48 dospělých a 65 dětí). Jedná se romské rodiny, které žijí napříč celým městem.

Téměř všechny vsetínské rodiny (cca 85%), byly terénními pracovníky, v době kdy se chystaly pro odjezd, seznámeny s možnými riziky odchodu a s postupem, který by v případě odjezdu do zahraničí měly podniknout a zajistit.

Ve Vsetíně zůstala většina rodin. Ty se snaží své pohledávky vůči městu hradit včas a pravidelně, protože mají velké obavy, že by přišly o střechu nad hlavou a uvědomují si, jak je těžké najít si podnájem.

„Do 30. 9. 2011 se většina nájemníků snažila uhradit dlužné částky na nájmech, splácet splátkový kalendář a také si uzavřeli splátkové kalendáře na dluh na finančním odboru. Některým rodinám se přesto nepodařilo svůj dluh vyrovnat do tohoto data celý. Tento dluh uhradily v první polovině měsíce října. Některé rodiny bohužel nebraly situaci příliš vážně a o zaplacení svých pohledávek se začaly zajímat až v půlce října. S těmito lidmi terénní pracovníci pravidelně hovořili a upozorňovali je na situaci a na důsledky, které nastanou, když nezaplatí své pohledávky a jsou také rodiny, které zcela rezignovaly na vzniklou situaci. V současné době se jedná o 7 rodin," uzavřela Othová.

Terénní sociální pracovníci se intenzivně věnují problematice zadluženosti romských rodin, rodiny pravidelně navštěvují, informují je o jejich povinnostech a důsledcích neplnění těchto povinností, pomáhají jim vyřizovat veškeré záležitosti týkající se sjednávání splátkových kalendářů. O své práci vedou podrobné zápisy. Problémy jsou řešeny na pravidelných setkáních s právním odborem, s finančním odborem, realitní kanceláří, bytovým oddělením, oddělením pomoci v hmotné nouzi a rovněž ve spolupráci s dalšími subjekty, které s romskou komunitou pracují. Většina z nich mají snahu najít si zaměstnání a žít běžným životem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mestovsetin.cz

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Základní škola Spořilov má zrekonstruovanou kuchyň a nové gastro zařízení

16:09 Pardubice: Základní škola Spořilov má zrekonstruovanou kuchyň a nové gastro zařízení

Základní škola Spořilov v Pardubicích slavnostně uvedla do provozu nově zrekonstruovanou kuchyň a ga…