Balcarová (Piráti): Životnímu prostředí Tibetu se příliš pozornosti nevěnuje

07.03.2019 9:41 | Zprávy

Skupina přátel Tibetu v čele s Piráty diskutovala s předsedou tibetské exilové vlády o životním prostředí v Tibetu.

Balcarová (Piráti): Životnímu prostředí Tibetu se příliš pozornosti nevěnuje
Foto: pirati.cz
Popisek: Dana Balcarová (Piráti)

Členové Parlamentní skupiny přátel Tibetu, u jejíhož zrodu stáli Piráti, se dnes v Poslanecké sněmovně setkali s předsedou tibetské exilové vlády Lobsangem Sangayem a jeho delegací. Hlavním tématem této neformální schůzky byla diskuse nad problémy životního prostředí v Tibetu s důrazem na dopady klimatické změny.

„O Tibetu se nejčastěji mluví v souvislosti s lidskými právy, zatímco životnímu prostředí Tibetu se bohužel příliš pozornosti nevěnuje. Jedná se přitom o téma, které by rozhodně nemělo být přehlíženo. Věřím, že je nesmírně důležité sledovat dopady změny klimatu na Tibetské náhorní plošině. Stejně tak je zásadní chránit životní prostředí Tibetu, které patří mezi nejvýznamnější a nejcitlivější ekosystémy světa. I proto jsem na toto téma připravila prezentaci, kterou chci představit také Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny,” uvedla předsedkyně tohoto výboru Dana Balcarová.

Balcarová dále shrnula nejpalčivější problémy, se kterými se Tibet z pohledu životního prostředí potýká: „Tibet, přezdívaný střecha světa, je z pohledu ekologie strategickou oblastí, zcela klíčovou pro zdraví planety. V současnosti ale čelí obrovské ekologické zkáze – odtávání ledovců a nerovnoměrnému tání permafrostu, vysychání mokřadů a rozsáhlé desertifikaci travnatých ploch. Rychle postupující klimatická změna zasáhne území daleko za hranicemi Tibetské náhorní plošiny. Ovlivní dostupnost vody pro miliardy lidí a změní cirkulaci atmosféry na polovině planety. Současný stav životního prostředí v Tibetu navíc poškozuje výstavba přehrad na tibetských řekách.” 

„Ignorování politických a ekologických problémů Tibetu nás může stát mnoho. Mají vliv jak na globální klima, tak na dostupnost vody pro miliardy lidí v Asii. Chceme-li předejít vysychání jiných částí planety, válkám a dalším migračním vlnám, měli bychom se o Tibet zajímat,” zdůraznil místopředseda Pirátů a člen skupiny přátel Tibetu Mikuláš Peksa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…