Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Táborská KDU-ČSL posílila o 541%, ale ani to nestačilo

19.10.2014 19:05 | Zprávy

KDU-ČSL v Táboře získala v minulých komunálních volbách 2010 nepatrných 0,73% hlasů. V nynějších volbách do zastupitelstva 2014, to bylo již 3,95%. Jedná se tedy o raketový vzestup o neuvěřitelných 541% - i když k překročení hranice 5% to nestačí.

Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Táborská KDU-ČSL posílila o 541%, ale ani to nestačilo
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

MO KDU-ČSL v Táboře komunální volby velice pečlivě připravovala a tím vypracovala vynikající volební program pro budoucí sanaci města i pro jeho stoupající prosperitu. Informační stánek KDU-ČSL byl pravidelně prezentován na dobře exponovaném místě a zájem o informační materiály byl uspokojivý...

Aby byla zajištěna jistota, že cílový občan dostane do ruky jak volební program, tak listinu kandidátů, došlo k vytištění ztv. “Volebních novin“ v tříbarevném offsetu. Záruku dodání publikace voličům zajišťovala poštovní doručovací služba. Namátková kontrola však potvrdila, že ne všichni adresáti “Volební noviny“ skutečně obdržely. Tak např. v Táboře-Měšicích na Svaté Anně bylo nutné dodat voličům dalších 70 výtisků. Obdobná situace se vyskytla na Větrovech a v Zárybničné Lhotě. Možná, že i to mohl být onen legendární „kámen úrazu“ k chybějícímu cca. 1% k dosažení mandátu do městského zastupitelstva.

V nynějších komunálních volbách - a to i na Táborsku, lze pozorovat dva trendy. První trend: Pětiprocentní hranici překračujeme tam, kde nás lidé znají, buďto volebním programem a nebo dokonce osobně. Abych mluvil sám za sebe, tak bilance je uspokojující i když zdaleka nikoli vynikající. Volební okrsek 33 získal ve volbách 25.10. - 26.10. 2013 celkem 6,8% (Poslanecká sněmovna) a 8,8% (Evropský parlament). V současných komunálních volbách jsem v Měšicích získal celkem 296 hlasů - z toho 16 hlasů preferenčních. To přináší bilanci 5,3%. Rozhodně to ovšem neznamená „usínat na vavřínech“...

Pětiprocentní hranici jsme překročili rovněž v sedmi táborských volebních okrscích. Transparentně je to tam, kde se voliči buďto seznámili s naším programem prostřednictvím “Volebních novin“ nebo je tam kandidát za KDU-ČSL osobně znám. Tak např. náš volební lídr Ing. Viktor Mačura, MBA získal pro volební okrsek 32 neuvěřitelných 20,76% hlasů a tím suveréně v Táboře-Záluží zvítězil. Kontakt s voliči a vzájemná komunikace v mezivolebním období  je pro úspěch příštích voleb naprosto primární...

Druhý trend: Zcela transparentní premisou je nedůvěra voličů v eteblované tradiční politické strany. Tyto jsou nahrazovány místními “nezávislými sdruženími“. I když tento pojem je velice zavádějící, voliči jim nekriticky odevzdávají své hlasy. Jak jsem mohl při kontaktu s občany jednoznačně zjistit, často volí občan ono “nazávislé sdružení“ aniž by přesně věděl proč. Tento druh politického hnutí má pouze zřídka přesný volební program a jediné, co slibuje je „změna“. Proč něčemu tak vágnímu odevzdává volič svou důvěru, je mi záhadou...

Typickým příkladem pro Tábor je hnutí “JINAK“. Jedná se o seskupení “Zelených“  “Pirátů“ a „náhodných kandidátů“. Kdyby kandidovali ojediněle (viz výsledky voleb v minulosti) sotva by dosáhli jednoprocentního výsledku. Ve sdružení “JINAK“, slibujícím změnu, suveréně získali 10,29% a v táborském zastupitelstvu mají tři mandáty. Někdy mám opravdu obavy, zdali něktří z voličů jsou zcela svéprávní.

Ona tendence je patrná na celém Táborsku. Zde máme výsledky: “Sdružení nezávislých kandidátů“ (44,81%), “Nazávislý kandidáti“ (35,48%). Jde o “náhodné“, ničím neprověřené kandidáty nebo o uprchlíky z „potápějící se lodi“ ODS. Dalo by se říci, že zde volič opravdu hazarduje svým hlasem.

Nejsilnější tradiční politickou stranou je KDU-ČSL (4,77%). Po ní následuje ČSSD (3,11%) a KSČM (2,07%). Vyloženým propadákem je ANO 2011 (1,04) a TOP 09 (0,41). Co z toho vyplývá? KDU-ČSL sice získává na popularitě (např. zpět na radnici v ČB, Písku a v Blatné), ale poněkud skromným tempem. Stálo by na komunální úrovni za úvahu tam, kde nejsou naše výsledky zrovna „úchvatné“, vytvářet  sdružení s nějakým politickým hnutím, které je našemu programu blízké a nestojí v rozporu s křesťanskou vírou. Určitě by neutrální - nic neříkající název takového seskupení, oslovil voliče lépe než tradiční politická strana.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan N. A. Berwid-Buquoy - profil

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…