Hejtman Štěpán: Dobrošov symbolizuje významnou etapu meziválečných československých dějin

05.06.2019 10:45 | Zprávy

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán v úterý 4. června podepsal smlouvu na revitalizaci a zatraktivnění pevnosti Dobrošov se sdružením společností Solid Care, s. r. o., a Gemec – Union, a. s.

Hejtman Štěpán: Dobrošov symbolizuje významnou etapu meziválečných československých dějin
Foto: kr-kralovehradecky.cz
Popisek: Jiří Štěpán

Firmy následně převezmou staveniště a začnou s rekonstrukcí. Revitalizace bude ukončená v létě roku 2021.

„V druhém červnovém týdnu předáme staveniště dodavateli a ten do tří dnů od předání začne s rekonstrukcí. Stavba potrvá 106 týdnů a ukončení všech prací předpokládáme v létě roku 2021,“ sdělil radní pro investice Václav Řehoř a připomněl, že do čtvrtého výběrového řízení se přihlásily tři firmy, z nichž nejnižší nabídku podalo sdružení společností Solid Care, s. r. o. a Gemec – Union, a. s., s nabídkovou cenou 61, 3 milionu korun bez DPH.

Královéhradecký kraj hodlá do pevnosti Dobrošov investovat více jak 94 milionů korun. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu bude činit 65,5 milionu korun. 

„Projekt kromě stavebních úprav zahrnuje obnovu stávající expozice a rozšíření o nové expozice v nadzemních objektech pevnosti. Vznikne také moderní bezbariérové návštěvnické centrum se sociálním, technickým a technologickým zázemím pevnosti,“ uvedla náměstkyně pro kulturu a školství Martina Berdychová. 

Královéhradecký kraj vlastní pevnost Dobrošov od roku 2015, kdy ji kraj bezplatně převzal od Armády České republiky. O převod přitom usiloval od roku 2003. Provoz pevnosti už několik desetiletí zajišťuje Muzeum Náchodska.

„Dobrošov symbolizuje významnou etapu meziválečných československých dějin, proto musíme o toto dědictví pečovat a připomínat jeho smysl veřejnosti. Pevnost je vyhledávanou turistickou památkou, kterou ročně navštíví desetitisíce turistů, a věřím, že po rekonstrukci se jejich počet znásobí,“ doplnil hejtman Jiří Štěpán. 

Pevnost Dobrošov měla spolu s  dalšími dvanácti dělostřeleckými tvrzemi bránit hranice státu. Stavební práce začaly 13. září 1937 a  byly naplánovány na  dva roky. Pevnost měla stát téměř 34 milionů československých korun. Dělníci stihli dokončit tři ze sedmi plánovaných objektů. Po  mnichovských událostech výstavba skončila a tvrz nebyla nikdy dokončena.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…