Hejtmanka Pokorná Jermanová: Středočeský kraj je inovačním lídrem České republiky

03.07.2020 12:04 | Zprávy

Středočeské inovační centrum (SIC) slaví pět let. Od svého založení v roce 2015 získalo na podporu inovačního prostředí Středočeského kraje více než sto milionů korun.

Hejtmanka Pokorná Jermanová: Středočeský kraj je inovačním lídrem České republiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslava Pokorná Jermanová

Prostřednictvím svých programů podpořilo přes 100 malých a středních podniků. Uspořádalo více než 70 vzdělávacích konferencí a seminářů, které navštívilo přes 1500 účastníků. Jako první v Čechách vytvořilo komplexní program pro spolupráci s obcemi. Cílem SIC je podporovat inovační podnikání, vytvářet kvalifikovaná pracovní místa a tím zvyšovat konkurenceschopnost Středočeského kraje i České republiky

„V červenci 2015 se Středočeský kraj oficiálně pustil do podpory inovací. Vzorem mu byla špičková zahraniční pracoviště, která úspěšně propojují aktivity mezi akademickými, výzkumnými a průmyslovými institucemi. Za poslední roky ze SIC vznikl subjekt, který tyto vzory v mnohém předběhl. Dnes jsou viditelné mnohé dopady na život a podnikání v našem regionu,“ říká Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje. „Středočeský kraj je inovačním lídr České republiky. Děkujeme všem, kteří nás pomohli nastartovat a podílejí se s námi na dalším rozvoji Středních Čech,“ dodává hejtmanka.

Inovační centrum dlouhodobě poskytuje služby malým a středním podnikům v rámci pěti aktivních programů. Například SIC PLATINN, jehož cílem je pomoc firmám odhalit skryté inovační příležitosti a ve spolupráci se špičkovými experty navrhovat změny, které povedou k růstu firmy. Mezi první úspěšné projekty patří rodinný podnik, vyrábějící požární uzávěry nebo dodavatel řešení průmyslové automatizace.

Další službou je SIC CONNECT, která pomáhá firmám v takových oblastech jako je vývoj nových produktů nebo optimalizace produkce a které není schopen sám vlastními silami vyřešit. SIC dokáže propojit s vhodnými partnery, jako jsou vývojové podniky, či výzkumné organizace, které mu pomohou problémy a výzvy vyřešit. Díky SIC se podařilo dát dohromady firmu Gema, s.r.o. a Technopark VŠCHT v Kralupech nad Vltavou. Oba partneři společně vytvořili unikátní zařízení pro monitoring rezivění, určené nejen ke sledování nebezpečí vzniku koroze u dopravních objektů, ale také v automobilovém průmyslu, logistice i ochraně kulturních památek.

„Jsem rád, že v našem týmu pracují odborníci, kteří průběžně mapují, analyzují a následně navrhují konkrétní služby, projekty a programy. Od poradenství, přes networking, až po administraci dotačních programů,“ říká Marek Špok, ředitel SIC. „Za uplynulých pět let jsme získali cenné zkušenosti s mapováním inovačních i investičních příležitostí ve Středočeském kraji. Naši manažeři a analytici uskutečnili přes 350 individuálních hloubkových rozhovorů se zástupci firem, výzkumných organizací, škol a obcí, které nám pomohly porozumět problémům a výzvám, kterým čelí naši klienti,“ dodává ředitel SIC.

Odborníci ze SIC také pomáhají s využíváním nových technologií ve výuce na středočeských školách. Loni odstartoval na rakovnické SPŠ Emila Kolbena pilotní projekt SIC Digi Edu Lab. Jeho cílem je rozvoj dovedností, kreativního a projektového myšlení mezi žáky i učiteli. Jednou ze základních pomůcek tzv. Maker Education je mikropočítač. V případě SIC se jedná o robotickou stavebnici Robot in a can (Robot v plechovce). Studenti tak mají možnost poznat přínosy kreativní ekonomiky a průmyslu 4.0.

Inovační lídr České republiky

Středočeský kraj spolu s Prahou tvoří 50 % vědecko-výzkumné kapacity ČR. Z top 100 firemních investorů do výzkumu a vývoje (VaV) v EU má ve Středočeském kraji sídlo nebo pobočku hned 13 firem. V roce 2017 činily celkové investice do VaV ve Středočeském kraji 14 mld. Kč. Firemní sektor tvořil 85 %. Pro porovnání, v celém Česku je to pouze 55 %. Kraj má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost, kolem 3 %. Ve výzkumu a vývoji pracuje přes 7 000 zaměstnanců. Podnikatelský sektor v regionu reprezentuje téměř 30 000 firem. V loňském roce se Středočeský kraj zařadil po bok dalších českých regionů, kteří naplňují novou Inovační strategii ČR s vizí „The Czech Republic: The Country For The Future“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Místo velkých frází začneme pracovat na infrastruktuře

22:28 Skopeček (ODS): Místo velkých frází začneme pracovat na infrastruktuře

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Milovicím ve Středočeském kraji.