Starostové pro Liberecký kraj (SLK) představili svůj kompletní volební program, s nímž půjdou do podzimních komunálních voleb v Liberci. Program, na němž Starostové pracovali osm měsíců, nese nadpis „V Liberci můžeme dobře žít“.
„Řekli jsme si, že k přípravě volebního programu přistoupíme jinak, než je zvykem, a že si nejdříve řádně vyjasníme, v čem spočívají největší městské problémy. Sepsat je nebylo těžké, ale porozumět jim v jejich plné šíři a souvislostech nám dalo hodně práce,“ popisuje začátky práce na volebním programu lídr kandidátky SLK pro podzimní komunální volby a kandidát na primátora Liberce Michal Hron. „Nakonec jsme problémy města rozdělili na dvě hromádky. Na jednu jsme dali ty, které se dotýkají všech nebo velké skupiny lidí a které nesnesou odkladu. Na druhou jsme dali problémy, které jsou sice stejně vážné, ale už jsou někdy méně a někdy více řešeny a úkolem města je ta řešení dotáhnout nebo zásadně zlepšit.“
Stěžejní část svého volebního programu Starostové nazvali „Problémy, které musíme vyřešit, jinak se nehneme z místa“. Starostové zde navrhují svá řešení celkem osmi problémů, které jsou z jejich hlediska pro město zásadní - ceny tepla, komunikace s veřejností, liberecký dluh, péče o veřejný prostor, kvalita škol, péče o společensky znevýhodněné občany, spolupráce s krajem a územní plán. „V druhé části, kterou nazýváme ‚Další problémy, s kterými pohneme‘, se pak věnujeme kultuře, nemocnici, péči o zeleň, městské policii, cestovnímu ruchu, dopravě, ještědskému lyžařskému areálu, Liebigovu zámečku, městským společnostem a odpadovému hospodářství,“ doplňuje Michal Hron, kandidát SLK na primátora Liberce.
Starostové pro Liberecký kraj se při prosazování svého programu chtějí řídit pěti zásadami, jimiž jsou pozitivní jednání, věcná komunikace, rozvážné plánování, transparentní hospodaření a odpovědné rozhodování. Květa Vinklátová, kandidátka SLK, k tomu dodává: „To, jak budeme jednat s našimi politickými konkurenty, jak budeme komunikovat s veřejností a jak budeme přistupovat k řešení složitých libereckých problémů, to vše považuju za záležitosti prvořadé důležitosti. A mohu říct, že zatímco při debatě o programu jsme si museli některé věci občas hodně vysvětlovat, oněch našich pět zásad zůstalo po celou dobu přirozeným pojítkem celé naší kandidátky a našich podporovatelů. A přirozeným pojítkem tyto zásady zůstávají i nadále.“
Dlouhodobé směřování Liberce představili Starostové ve svém dokumentu „Budoucnost Liberce“. „Je to naše vize. Chtěli bychom pro ni získat libereckou veřejnost a také dnešní i budoucí politická uskupení. Liberec si zaslouží, aby nás spojoval společný cíl. Můžeme se lišit v pohledu na současné problémy, můžeme mít různé zájmy a priority, ale naše děti a mladí lidé mají právo vědět, jak si jejich dnešní dospělí představují Liberec v době, až budou dospělí oni,“ vysvětluje Jan Berki, kandidát SLK.
Volební kampaň Starostové zahájili už na začátku srpna, kdy v Liberci na několika billboardech začala provokovat otázka „Dobré místo k žití?“. Ta samá anonymní otázka se v posledním týdnu objevila i na stožárech veřejného osvětlení. „Tu otázku jsme nepodepsali, protože jsme nechtěli, aby nad ní její čtenář mávnul rukou jenom proto, že souvisí s volební kampaní. Možná se nám to podařilo, protože se zanedlouho na billboardech objevilo několik sprejerských reakcí,“ říká Michal Hron, kandidát SLK na primátora Liberce. „Pravdou ovšem je, že ti sprejeři měli náš souhlas,“ dodává s úsměvem.
Starostové chtějí voliče pro svůj program, svoje zásady i svoji vizi získat kontaktní kampaní, chtějí se s lidmi potkávat v centru města i v jeho okrajových částech. „Moc bychom si přáli, aby nás občané nebrali jako podomní obchodníky, kterým jde jen o to, aby něco prodali. Chceme, aby nás lidé mohli osobně poznat, aby nám mohli položit otázky nebo nám i přímo uložit úkoly, co se musí nutně udělat. Volič, který má dost informací, se při rozhodování komu dát ve volbách svůj hlas, rozhoduje snadněji a hlavně lépe,“ uzavírá Michal Hron, volební lídr SLK pro podzimní komunální volby v Liberci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.