Přitom doslova řekl: „Aktuálně máme deset až dvanáct tisíc zaměstnanců, včetně agenturních.“ Upřímně, tato věta mě šokovala nejvíce – to ředitel netuší, kolik lidí firma zaměstnává? Další části jeho projevu se daly očekávat, vždyť černé scénáře o tom, že firmě dojde během roku 2016 hotovost, sledujeme v médiích nejméně půl roku. Takže informace, že OKD propustí „jen“ polovinu zaměstnanců, je vlastně dobrá zpráva. Ekonomové předpovídali ( a mnozí stále očekávají ) brzký krach firmy.
Proto mě překvapilo, že hejtmana Nováka ( a většinu dalších politiků ) tato zpráva překvapila. Nečtou noviny? Nemají kolem sebe ekonomické experty, kteří by jim vysvětlili, jaká je situace a prognóza? Ale především, s vedením OKD se v posledních měsících schází vláda, kraj, tripartita atd. pravidelně, to jim dosud uhlobaroni nic ani nenaznačili? Hrají si s nimi jako kočka s myší? Měl jsem za to, že „mlžení“ vytváří prostor pro týmy expertů, které pracují na tom, aby nám v den D předložily jasnou zprávu, jak to s OKD vypadá, a jak politici pomohou tomu, aby na dlažbě neskončily ze dne na den tisíce horníků a s nimi další tisícovky zaměstnanců firem, které horníkům zajišťují údržbu strojů, dopravu uhlí i lidí, důlní svačiny a obědy, praní montérek nebo ostrahu šachet. Teď je jasné, že nikdo neví nic.
OKD (resp. NWR) si opravdu hraje jako kočka – se zaměstnanci, odboráři, médii i politiky. A je jisté, že budou následovat další jobovky, na které dosud nikdo nepomyslel. Zavřít šachtu ( a podle nejnovějšího prohlášení OKD se mají do dvou let zavřít tři ) je totiž o něco složitější, než zavřít krám. Každý, kdo někdy viděl rozlehlé důlní areály, si to asi dokáže představit. Nemluvě o obrovských nákladech na rekultivaci celého regionu zasaženého těžbou, jež s velkou pravděpodobností v budoucnu zatíží státní rozpočet a tedy peněženku každého z nás. Jako starosta nemohu udělat o mnoho více, než na tento problém upozornit.
A doufat. Spoléhám na důkladné zmapování všeho, co se kolem OKD děje. A především, že se politici přestanou natřásat před televizními kamerami a místo toho dohlédnou na to, aby těžaři do puntíku splnili všechny své zákonné povinnosti, od zaplacení výplat a odstupného všem horníkům, kteří si ty peníze do posledního haléře zaslouží, až po rekultivaci krajiny zničené těžbou. Píše se, že firma je na mizině a dochází jí hotovost, ale z těch zhruba 100 miliard vyvedených na dividendách a získaných z prodeje akcií, by se snad ještě něco zachránit dalo. A neudělají-li to majitelé firmy samozřejmě a dobrovolně, je třeba na tom neúprosně trvat a hnát je k zodpovědnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV