Ministr Petříček: Ochranu ekosystému Antarktidy je možné provádět pouze společně

03.07.2019 22:13 | Zprávy

Budoucnost Antarktidy se řeší v Praze. Ke společnému stolu zasedli zástupci zemí, které o ní spolurozhodují.

Ministr Petříček: Ochranu ekosystému Antarktidy je možné provádět pouze společně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Praha od včerejška hostí poprvé ve své historii Konzultativní shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě. To přijímá opatření a doporučení týkající se různých oblastí zájmu v Antarktidě, jako je vědecká spolupráce, letecká bezpečnost, ochrana životního prostředí či výkon jurisdikce.

„Správu Antarktidy a zejména ochranu jejího křehkého ekosystému je možné úspěšně provádět pouze společně s ostatními státy. Antarktida je tak dobrým příkladem toho, že státy jsou schopny řešit své spory mírovými prostředky a že mezinárodní právo funguje,“ uvedl při zahájení ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

„Ochrana antarktických ekosystémů je dnes důležitější než kdy jindy, protože žijeme v čase globálních enviromentálních změn. Antarktida jako stabilizátor klimatu Země a prostor pro vědecký výzkum byla a stále je nenahraditelný. Proto je třeba díky mezinárodní spolupráci pokračovat i v regulaci tamních aktivit, abychom předcházeli dopadům na životní prostředí,“doplnil náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

Antarktida nepatří žádnému státu – platí zde mezinárodněprávní režim ustavený Smlouvou o Antarktidě z roku 1959. Konzultativní shromáždění přijímá opatření a doporučení týkající se různých oblastí zájmu v Antarktidě od vědy, přes cestovní ruch, až po životní prostředí a bioprospecting. Česká republika získala konzultativní status k 1. dubnu 2014, a je tak oprávněna spolurozhodovat o budoucnosti Antarktidy. Toto vyšší institucionální postavení má pouze dalších 28 států světa. Celkově má Smlouva o Antarktidě 54 smluvních stran. Nově se stalo její smluvní stranou Slovinsko v dubnu tohoto roku.

Kromě toho, že Česká republika poprvé v historii pořádá Konzultativní shromáždění, na letošní rok připadá též 60. výročí od sjednání Smlouvy o Antarktidě. Česká republika při této příležitosti vyjednala text tzv. Pražské deklarace, která by měla být přijata v závěru tohoto zasedání. Obsahem této deklarace je připomenutí si zásad Smlouvy a potvrzení závazku je dodržovat.

V lednu tohoto roku také uplynulo 90 let od vstupu prvního Čecha na území Antarktidy. Byl jím Václav Vojtěch, který byl součástí výpravy Richarda Evelyna Byrda a později za to získal zlatou medaili kongresu USA.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová: Modernizace nejen tankového vojska, ale i celé armády

12:06 Ministryně Černochová: Modernizace nejen tankového vojska, ale i celé armády

Ministerstvo obrany pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4. O záměru vládu informovala ministryně obra…