Ministryně Dostálová: Českou cenu za architekturu získal hrad Helfštýn, který byl podpořen z IROP

29.11.2021 6:37 | Tisková zpráva

V letošní České ceně za architekturu získala hlavní cenu rekonstrukce hradu Helfštýn, jedním z finalistů byla také rekonstrukce Komunitního Centra Židlochovice. V obou případech jde o projekty podpořené z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

Ministryně Dostálová: Českou cenu za architekturu získal hrad Helfštýn, který byl podpořen z IROP
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Klára Dostálová (ANO)

Středověký hrad Helfštýn v Olomouckém kraji podpořil IROP částkou 52,9 mil. Kč, díky čemuž došlo k obnově torza hradu a citlivému vložení nových konstrukcí, které jsou nejen užitným, ale i estetickým prvkem.

„Z ceny, kterou získal hrad Helfštým, máme upřímnou radost, šlo totiž o dobře zpracovaný a posléze i realizovaný projekt. V programovém období IROP 2014 – 2020 jsme v oblasti kultury podpořili bezmála 300 projektů za 13,1 miliardy korun. Většina z nich byla zaměřena na obnovu a modernizaci nejen památek, ale také muzeí a knihoven. Čistě na památky pak šlo necelých 9 miliard korun pro 207 projektů,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Na hradě Helfštýn chyběly vyhovující podmínky pro uskladnění a zpřístupnění archeologických sbírek, které byly před realizací projektu uskladněny v nevyhovujících podmínkách v suterénu. Nové zázemí umožnilo zdvojnásobit počet vystavovaných exponátů. Návštěvníci tak mohou obdivovat vystavené sbírky zaměřené na umělecké kovářství, archeologii a různorodé předměty z 18. - 20. století. Na skleněných panelech se návštěvníci dozví vše podstatné z obecné i stavební historie paláce, část panelů se věnuje kovářské tradici, archeologii, nebo postupům záchrany zříceniny. Více o soutěži ZDE.

Další ceny pro projekty IROP

V další architektonické soutěži Stavba roku uspěly také stavby, které byly podpořeny z IROP. Jedná se např. o modernizaci Severočeského muzea v Liberci, které získalo 2. místo, obnovu poutního areálu ve Staré Boleslavi (oceněno titulem), obnova Horního zámku Vimperk (Cena Národního památkového ústavu), Depozitář Slovenská strela v Kopřivnici (oceněno), obnova areálu poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici (Cena Ministerstva kultury České republiky). Titul v této soutěži také získala rekonstrukce hradu Helfštýn. Mezi „nepamátkovými“ stavbami získala Cenu Ministerstva dopravy České republiky rekonstrukce mostu v Lysé nad Labem, která byla podpořena z výzvy IROP na silnice II. a III. třídy.

Podpora z IROP v oblasti kultury

Na období 2021-2027 připravil IROP na oblast kultury a cestovního ruchu 9,4 mld. korun. Podporovat se bude revitalizace a vybavení pro činnost památek přispívající k ochraně kulturního dědictví a revitalizace, odborná infrastruktura a vybavení pro činnost muzeí a knihoven. Novou oblastí podpory pak bude veřejná infrastruktura udržitelného cestovního ruchu. První výzvy na žádosti o podporu z IROP se plánují na jaro 2022. Další informace o IROP ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Premiér Fiala se směje se svými nesmysly lidem do obličeje

14:04 Fiala (SPD): Premiér Fiala se směje se svými nesmysly lidem do obličeje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výsledkům vlády premiéra Petra Fialy