Stát bude pokračovat ve finančním vzdělávání ve školách, a nově se zaměří i na dospělé s důrazem na nejvíce ohrožené skupiny. Pro lepší orientaci v široké nabídce projektů na zvyšování finanční gramotnosti vznikne Národní registr projektů finančního vzdělávání.
„Vedle již fungujícího povinného finančního vzdělávání na základních a středních školách, které Česká republika zavedla jako jedna z prvních zemí na světě, se nově zaměříme na ohrožené skupiny dospělé populace, jako jsou senioři, lidé čerpající pomoc v hmotné nouzi a nezaměstnaní. Vedle nich i na sociální pracovníky nebo policisty, kteří těmto ohroženým osobám pomáhají,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová a dodává: „Ze 14 zemí Evropské unie jsme v průzkumu finanční gramotnosti OECD skončili jedenáctí. Skoro dvě třetiny českých domácností nesestavují rodinný rozpočet a pětina dospělých vůbec aktivně nespoří. A to je velmi nezodpovědný přístup.“
Aktualizovaná strategie navazuje na úspěšnou strategii z roku 2010. „Závazek rozvíjet finanční vzdělávání přímo vyplývá z programového prohlášení naší vlády. Jedná se o důležitý nástroj, který doplňuje novou spotřebitelskou legislativu Ministerstva financí v oblasti spotřebitelských úvěrů, pojištění či směnárenské činnosti,“ uvádí Alena Schillerová. Strategie rovněž reflektuje aktuální výzvy, jimiž jsou např. rozšiřující se nabídka korporátních dluhopisů vykazujících podvodné rysy, nekalé obchodní nabídky mířené na seniory a nezaměstnané, extrémní dostupnost a agresivní marketingová podpora rychlých půjček či využívání sofistikovaných psychologických nátlakových metod v osobním prodeji.
Vznikne Národní registr projektů finančního vzdělávání
Od prvního čtvrtletí roku 2020 povede Ministerstvo financí na svých webových stránkách financnigramotnost.mfcr.cz. Národní registr projektů finančního vzdělávání. Jeho cílem je informovat zájemce o projektech, které poskytují nezávislé, odborné a objektivní finanční vzdělávání. „V současnosti mají dostupné finančně vzdělávací projekty na trhu různé zaměření i kvalitu a je obtížné se v nich orientovat. Ministerstvo financí proto definovalo základní kritéria kvality, které budou zveřejněné projekty splňovat,“ popisuje Alena Schillerová.
Aktuálně Ministerstvo financí provádí nové měření finanční gramotnosti dospělé populace. Šetření v rámci mezinárodního průzkumu OECD naváže na předchozí výzkumy z let 2010 a 2015. Výsledky šetření budou oznámeny v průběhu celosvětové akce finančního vzdělávání dětí a mládeže Global Money Week, která proběhne ve dnech 23. - 29. března 2020 a kterou Ministerstvo financí zastřeší jako národní koordinátor za Českou republiku.
Strategie byla projednána se členy Pracovní skupiny pro finanční vzdělávání a má podporu z řad všech významných neziskových organizací zaměřených na dluhové poradenství a obranu zájmů spotřebitelů. Zájem o vytvoření dlouhodobého partnerství státu a soukromého sektoru ve finančně vzdělávacích aktivitách projevilo i několik velkých bank a jejich profesní sdružení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV