Pokud se však podíváme na tabulku, která přináší porovnání cen komodit k 31. 5. 2016 s cenami dosahovanými v závěru roku 2014 a 2015, vidíme trochu jiný vývoj.
Pokud jde o průmyslové kovy, jejich ceny k 31. 5. 2016 vesměs velmi silně zaostávají k za jejich cenami k 31. 12. 2014. To je pro průmysl jistě dobrá zpráva, protože kovy jsou jako základní surovina pro výrobu zboží nakupovány za ceny výrazně nižší než v roce 2014. Ale oproti závěru roku 2015 šly ceny alespoň u některých průmyslových kovů nahoru. U hliníku je to pár procent, ale významně pak u zinku a cínu. Naopak k dalšímu poklesu došlo u cen olova, k nevýznamnému pak u mědi a palladia, a podstatnějšímu u niklu.
Mezi průmyslové kovy můžeme zařadit i stříbro, které díky jeho použití zejména v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu zaznamenalo k 31. 5. 2016 oproti konci let 2014 a 2015 růst ceny.
Také platina zaznamenala oproti konci roku 2015 po pěti měsících tohoto roku ne nevýznamný růst. Ale její cena stále dosti výrazně zaostává za cenou této komodity vykázanou v závěru roku 2014. Takže vývoj cen kovů, které mají široké uplatnění v průmyslu, již přestal mít jednoznačně sestupnou linii, a naopak u řady z nich, zřejmě především díky rychlému růstu automobilového a elektrotechnického průmyslu, došlo letos k jistému nárůstu cen. Anebo u některých komodit kovů dochází v zásadě k nevýznamnému poklesu. (Měď a palladium).
Brexit bude mít silný vliv na ceny ropy
Tento cenový posun směrem nahoru zcela nepochybně působí, a zejména bude působit, pokud bude tato tendence setrvalá, na růst výrobních cen průmyslových výrobků. Růst cen řady komodit kovů nezbytných pro průmysl vlastně vytváří podmínky pro růst cen spotřebních předmětů i výrobních prostředků, a tedy pro mírný růst inflace.
Zajímavý vývoj je zaznamenán u zemního plynu. Zejména v posledních dnech (22. 6. je cena jednotky plynu 2,57 $) se zdá, že gradují ceny zemního plynu, které již k 31. 5. 2016 téměř dohnaly úroveň z konce loňského roku a blíží se k cenové úrovni, to ale velmi zvolna, zemního plynu k 31. 12. 2014.
Také ceny uhlí již neklesají a udržují se zhruba na stejné úrovni, na které byly na konci roku 2015. Ale proti závěru roku 2014 je zde stále významný pokles.
Ropa Brent a ropa WTI se dostaly z úrovní cca 37 $ za barel na konci roku 2015 na úroveň kolem 50 $ za barel. Je otázka, jak dopadne hlasování Britů o brexitu. Jeho výsledek bude mít nepochybně silný vliv na vzestup, či pokles cen ropy. A velmi pravděpodobně to bude vliv dlouhodobý. K výkyvu po případném brexitu nepochybně dojde také u průmyslových kovů. Naopak u zlata by brexit znamenal rychlé zvyšování ceny, a to i nad úroveň převyšující 1300 $ na unci. Cena zlata by pak táhla také dynamiku ceny stříbra.
Pokud jde o vývoj cen zemědělských surovin, na růst cen například pomerančového koncentrátu, ale také třeba kakaa, kávy, sóji či cukru silně působí výkyvy v nabídce těchto komodit. Pokud se například odhaduje, že letos bude k dispozici významně méně cukru, nežli v předchozím roce, dochází nutně ke zvýšení ceny této komodity za jednu váhovou jednotku. S výjimkou několika málo zemědělských komodit dochází k poklesu či ke stagnaci jejich cen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV