Paroubek: Meziroční srovnání cen surovinových komodit

29.01.2017 14:51 | Zprávy

Porovnáme-li ceny surovinových komodit k 31. 12. 2016 k cenám dosahovaným k poslednímu dni v letech 2015 a 2014, nemůžeme již obecně říci, že dochází k poklesu cen. Jednotlivé skupiny komodit je třeba posuzovat odděleně.

Paroubek: Meziroční srovnání cen surovinových komodit
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Energetické komodity, tedy ropa, uhlí i zemní plyn, meziročně razantně vzrostly. Ale pokud jde o ropu a uhlí, ještě vesměs nedosáhly cenové úrovně ze závěru roku 2014, ale zvolna se k této úrovni přibližovaly. Pokud však za podklad k úvahám o inflaci bereme vývoj v předchozím roce, tak je zřejmé, že energetické komodity, pokud jde o jejich cenovou úroveň, z roku na rok vzrostly skokem.

Cena zlata jako světového rezervního kovu také meziročně vzrostla a jen mírně zaostala za cenou ze závěru roku 2014. Platina a stříbro jsou sice, stejně jako zlato, považovány za drahé kovy, ale ve skutečnosti jde o kovy dosti široce používané v průmyslu. A také jejich ceny meziročně vzrostly, ale zejména u platiny velmi silně zaostaly za cenami ze závěru roku 2014. U průmyslových kovů je skoro jednoznačně vidět výrazné meziroční nárůsty a v řadě položek také nárůsty oproti závěru roku 2014.

Ne tak úplně jednoznačný je ale vývoj zemědělských komodit. Meziročně vzrostly ceny pomerančového koncentrátu, mléka, kávy, ovsa, sóji (dosti výrazně), cukru. Kukuřice zůstala téměř na stejné úrovni cen jako k 31. 12. 2015 a došlo k velmi významnému poklesu cen hovězího masa. Ale také například cen kakaa, které se zatím letos téměř nezvedají z místa. A to ačkoli jsou zaznamenávány signály, že úroda kakaových bobů není tak skvělá, jak se očekávalo.

Celkově je tedy po vyhodnocení vývoje cen komodit možné nabýt dojmu, že zde existuje silný fundament pro to, aby u nás i v EU rostly spotřebitelské ceny. Tedy, pokud výrobci a distributoři nechtějí podstatněji redukovat své zisky. To by mohl být signál, pokud si vedení ČNB takovou analýzu vývoje komodit nechá zpracovat, aby byly co nejrychleji ukončeny intervence na oslabování hodnoty koruny ve vztahu k euru Českou národní bankou.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Trpí Česká republika stockholmským syndromem?

18:05 Rajchl (PRO): Trpí Česká republika stockholmským syndromem?

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na zvýšení poplatku za transfer plynu přes německé územ…