Fakta jsou jasná: proti svazu amerických lodí ve východním Středomoří, který doprovází jednu z letadlových lodí Spojených států, ze které by měly být prováděny letecké údery, vyrazilo ze základny Tartús v Sýrii ruské loďstvo dlící ve Středomoří. Výroky ruského velvyslance v Libanonu možná schladily horkou hlavu jak Trumpovi, tak dalším válkychtivým americkým jestřábům. Ruský ambasador v Libanonu se totiž vyjádřil (a jistě k tomu byl autorizován ruskou vládou), že americké rakety, pokud budou vystřeleny na syrské vojenské cíle, budou zlikvidovány ruským protiraketovým systémem. A zároveň bude proveden úder proti těm plavidlům ve Středozemním moři, ze kterých byly rakety vypáleny.
Doufejme, že touto změnou tvrdého postoje amerického prezidenta skončí tato nepříjemná epizoda, která posunula svět až na sám okraj jaderného konfliktu. Rusko projevilo odhodlání. Spojené státy to zkusily, kam až mohou zajít. Ukázalo se, že jednoznačně vojenskou akci USA vůči Sýrii bez posvěcení Rady bezpečnosti, hodlá podpořit jen britská premiérka Mayová (např. italská vláda dnes oznámila, že se v celé věci angažovat nebude). Takže se čeká jen na stanovisko francouzského prezidenta Macrona. A pokud by v Elysejském paláci v Paříži seděl místo Macrona jako prezident de Gaulle nebo Chirac, byla by celá věc jasná. K útoku na Sýrii by byly ochotny jen anglosaské velmoci. Francouzi by si dobrodružství odpustili.
Doufejme však, že se celá věc uklidní a nejlepším řešením bude, pokud generální tajemník OSN navrhne zřízení mezinárodní vyšetřovací komise, která zjistí, kdo vlastně stál za chemickým útokem ve městě Ghuma. A toho exemplárně potrestat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV