Z „řádu hodin“, které tehdy sliboval ministr Brabec, se pomalu stává rok a vyšetřování uspokojivé odpovědi stále nepřineslo. Ukázalo se totiž, že nastala řada chyb. Například v den samotné havárie nikdo neodebral vzorky vody z výpustí průmyslových podniků, které se v okolí nachází. V podstatě se tak rozplynula hlavní příležitost získat přímé důkazy o viníkovi havárie. To je fatální chyba.
Dnes znovu zasedla sněmovní vyšetřovací komise. Vyslechli jsme během šesti hodin tři svědky. Zástupce společnosti Deza (který je zároveň poslancem hnutí ANO) Pavla Pustějovského, šéfy krajské policie a České inspekce životního prostředí - pana Tkadlečka a Geusse. Nemohu sdělovat bližší informace vzhledem k mlčenlivosti, takže se omezím na obecné konstatování mých dojmů.
Zatím rozhodně trvá mé přesvědčení, že došlo k řadě pochybení, kterým se dalo předejít.
Česká republika určitě potřebuje nejen změny zákonů v této oblasti, ale ještě spíš změnu přístupu zodpovědných. Protože mnohem víc než snaha co nejdřív věc vyšetřit to na mě dělá dojem „odbýt si co musím a o víc se moc nestarat”. Zřízení komise mělo velký význam, už se mi v hlavě rýsuje hned několik konkrétních věcí do závěrečné zprávy. Začneme na ní pracovat poměrně záhy.
Příští jednání je 2. září, kdy budeme pokračovat výslechem dalších svědků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.