Premiér Babiš: Obsazení klíčových institucí EU by mělo být domluveno najednou

29.05.2019 16:14 | Zprávy

Lídři EU jednali o povolební situaci, podle premiéra Babiše by hlavní roli při obsazování postů měla hrát odbornost

Premiér Babiš: Obsazení klíčových institucí EU by mělo být domluveno najednou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Za účasti premiéra Andreje Babiše se v úterý 28. května 2019 v Bruselu uskutečnila neformální pracovní večeře prezidentů a premiérů členských států Evropské unie. Hlavním tématem jednání bylo zhodnocení výsledků víkendových voleb do Evropského parlamentu a debata o novém obsazení vrcholných pozic v orgánech EU. Personálními otázkami by se lídři evropské osmadvacítky měli znovu zabývat na červnovém jednání Evropské rady.

Představitelé členských států EU ocenili rekordní účast voličů ve volbách do Evropského parlamentu, která byla nejvyšší za posledních 25 let. „Pozitivní je, že vyhrály proevropské strany. Dále je možné konstatovat, že skončila dominance lidovců a socialistů, takže v příštím parlamentu budou pro hlasování potřeba více než dvě strany, což bylo tradicí v minulosti,“ konstatoval premiér Andrej Babiš. Nový Evropský parlament zasedne poprvé 2. července, kdy se očekává zvolení jeho nového předsedy.

Politici se v diskusi věnovali hlavně otázkám personálních nominací na vrcholné posty v klíčových evropských institucích – předsedech Evropského parlamentu, Evropské rady a Evropské komise, novém prezidentovi Evropské centrální banky a o vysokém představiteli Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. „Konstatovali jsme, že obsazení těchto klíčových institucí by mělo být domluveno najednou s tím, že výběr nového prezidenta Evropské centrální banky je samozřejmě záležitostí členských států eurozóny, a že musí být někdo s úplně jiným profilem, nepolitik,“ upřesnil předseda vlády.

Lídři Evropské unie se nicméně zatím na žádných jménech nedohodli a mezi členskými zeměmi nepanuje shoda ani na tom, zda mají být na tyto posty jmenovaní volební lídři nejsilnějších frakcí, tzv. spitzenkandidáti, nebo zda to mají být osobnosti s největšími kvalifikačními předpoklady bez souvislosti s výsledky voleb. „Já jsem také vystoupil proti spitzenkandidátům. Argumentujeme tím, že je třeba dívat se na odbornost a je třeba se dívat i na vyváženost, například geografickou či politickou. Některé státy, třeba země Beneluxu, hovoří i o genderové vyváženosti. Že by tam měly být dvě ženy a dva muži. My říkáme, že mohou být klidně tři ženy, čtyři ženy, ale jde hlavně o jejich odbornost,“ prohlásil premiér Babiš.

Český premiér má i jasnou představu o budoucím předsedovi Evropské komise, klíčového orgánu EU. „Měl by to být kvalitní kandidát, měl by to být odborník a měl by mít samozřejmě zkušenosti. A měl by zásadním způsobem změnit vztah mezi Evropskou radou a Evropskou komisí,“ řekl.

Členové Evropské rady se shodli na tom, že o podobě obsazení klíčových pozic budou dál intenzivně vyjednávat. Závazné rozhodnutí o nominacích by mělo padnout na nadcházející červnové Evropské radě 20. a 21. června v Bruselu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Plat jako v Německu Petr Fiala má

10:21 Schillerová (ANO): Plat jako v Německu Petr Fiala má

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k slibu premiéra Fialy v Otázkách Václava Moravce, že…