Premiér Babiš: Rázně jsme odmítli podvratné aktivity Ruska na území států EU

25.06.2021 19:28 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš se ve dnech 24. a 25. června 2021 v Bruselu zúčastnil zasedání Evropské rady. Lídři EU jednali o pandemii covid-19, hospodářském oživení, migraci a vnějších vztazích EU, včetně vztahů s Ruskem a Tureckem. Na Evropskou radu v pátek 25. června navázal eurosummit v rozšířeném formátu.

Premiér Babiš: Rázně jsme odmítli podvratné aktivity Ruska na území států EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Evropská rada byla zahájena pracovním obědem s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, během kterého proběhla diskuze o geopolitických otázkách a aktuálních globálních výzvách. „Já jsem hovořil o bezpečnosti a migraci. S generálním tajemníkem Guterresem jsme se shodli, že je potřeba věnovat velkou pozornost Afghánistánu, protože tamní situace je velkým rizikem a mezinárodní komunita by tam měla zůstat i po odchodu jednotek NATO,“ uvedl premiér Babiš.

Následně se lídři věnovali pandemii covid-19, především vývoji epidemiologické situace v EU, stavu očkování, digitálnímu certifikátu EU COVID a připraveností na budoucí krize. „Mám radost z digitálních covid certifikátů, které usnadní letní cestování. Musíme být ale opatrní, protože varianta delta se začíná šířit, je podstatně nakažlivější a může v EU velmi rychle zkomplikovat situaci. Klíčové je proto očkování, dosažení vysoké míry proočkovanosti. Mluvili jsme také o sdílení vakcín se třetími státy. Do toho se v následujících týdnech také zapojíme, připravujeme se na to,“ řekl Andrej Babiš.

Na programu byla první den jednání také otázka migrace, zejména vztahy EU se zeměmi původu a tranzitu. „Musíme sledovat všechny migrační trasy. Kolegové z pobaltských států upozornili na alarmující počty migrantů z Afghánistánu, kteří přicházejí přes hranice s Ruskem. Především musíme mít fungující spolupráci se zeměmi tranzitu a původu, založenou na prevenci nelegální migrace, boji proti převaděčům a návratech,“ zmínil předseda vlády.

Proběhla rovněž debata o právech LGBT+ a základním principu nediskriminace menšin, v níž většina lídrů vyjádřila kritický pohled na související legislativu v Maďarsku.

Večer se lídři věnovali vnějším vztahům EU, především vztahu mezi EU a Tureckem a Ruskem. „Vztahy s Tureckem jsou komplexní. Musíme pracovat na udržení dialogu a spolupráce v klíčových oblastech, jako jsou bezpečnost a migrace. Komisi jsme zadali připravit návrh na pokračování finanční podpory uprchlické komunity v Turecku, ale i v Jordánsku a Libanonu,“ uvedl premiér Babiš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Co nám vlastně zbývá?

16:02 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Co nám vlastně zbývá?

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině