Útok z 11. září 2001 změnil svět. Čelíme mezinárodnímu, islámskému terorismu. Po 11. září 2001 následovala spojenecká mise v Afghánistánu, která letos skončila dramatickým odchodem s dalekosáhlými dopady, před kterými jsem varoval. Právě dopadům neúspěchu v Afghánistánu jsme se věnovali na nedělním jednání mého expertního týmu v Lánech. Pro Českou republiku vidíme rizika v migraci a právě v terorismu.
V roce 2001 jsem byl předsedou vlády. Krátce před zahájením mise v Afghánistánu jsem pronesl projev k národu, který je vlastně stále aktuální:
Dobrý večer.
Dnes ráno jsem obdržel informace nasvědčující tomu, že v nejbližších dnech, možná dokonce v nejbližších hodinách, dojde k zahájení operace celosvětového boje proti terorismu. Považuji proto za svoji samozřejmou povinnost před vás předstoupit a seznámit vás se stanoviskem vlády České republiky k současné politické situaci.
Nejpozději po 11. září se náš svět rozdělil na dva světy. Na svět lidí, kteří vyznávají hodnoty individuální svobody, úcty k lidskému životu a úcty k toleranci a na svět lidí, kteří vyznávají nenávist, pohrdání lidským životem a fanatickou podporu nejrůznějších náboženství nebo ideologií, s touhou vyhladit nevěřící.
Česká republika se musí rozhodnout na které straně bude stát. A musí se rozhodovat nikoliv jenom slovy, ale především činy. A musí přitom vycházet ze svých historických zkušeností, které dokazují, že ustupovat teroristickému agresorovi se nevyplácí.
Kdyby byl Adolf Hitler napaden v roce 1936, kdy obsazoval Porýní, byl by pravděpodobně konflikt krátký. Kdyby nedošlo k mnichovské dohodě v roce 1938, byla by těžká evropská válka. Ale počet obětí a ztrát by byl nižší, než v roce 1939, kdy začala druhá světová válka.
Proto je vláda České republiky připravena poskytnout, nikoliv pouze slovy, ale činy, účinnou pomoc svým spojencům. A to ve svém vlastním zájmu a v rámci vlastních sil a vlastních možností. Konkrétně se jedná o nabídku vyslání polních nemocnic, protichemických jednotek a 6. brigády speciálních jednotek, které mimochodem zvítězily v soutěži NATO o nejvyšší výkonnost těchto speciálních jednotek, a které pozítří s ministrem obrany v Kyjově navštívím.
Jsem si vědom toho, že to rozhodnutí vyvolá u určité části naší veřejnosti odpor, vyvolá odpor u pravicových extremistů, kteří bin Ládina považují za svého hrdinu, vyvolá odpor u levicových extremistů, kteří sice litují civilní oběti teroristických útoků, ale říkají nám, že s teroristy se má vyjednávat.
S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje! A bojuje se i s jejich ochránci.
Vláda České republiky není vláda extremistů. Není vládou zbabělců a v nastalých, těžkých, dlouhých chvílích se jí nebudou třást kolena.
Děkuji za pozornost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV