Richterová (Piráti): Hospodaření vlády v oblasti sociálních služeb může mít fatální následky

23.05.2019 15:41 | Zprávy

Piráti se dnes připojili k výzvě opozičních stran na svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k problému nedostatku financí na sociální péči v roce 2019. Mimořádnou schůzi požadují s ohledem na to, že vláda nedokázala v rozpočtu najít dvě miliardy korun na sociální služby a sociální práci na obcích, tedy například pro seniory, matky v azylových domech nebo lidi s handicapem, a hrozí tak kolaps.

Richterová (Piráti): Hospodaření vlády v oblasti sociálních služeb může mít fatální následky
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

„Jde o problém, který nepočká a musí se řešit bez jakéhokoliv odkladu. Pokud ne, začnou kvalifikovaní pracovníci odcházet jinam a důsledky mohou být pro část poskytovaných služeb zcela fatální a nevratné. Obce, kraje a neziskové organizace nemohou konat zázraky na počkání a bez peněz od státu nemůže pomoc, kterou každodenně statisícům občanům poskytují, udržet svou kvalitu,“ upozorňuje poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Olga Richterová. Problém souvisí i s chybějícími 200 miliony korun na sociální práci na obcích.

„Chci znát odpověď vlády na zcela zásadní otázku – jak mají obce a kraje cokoliv v oblasti sociálních služeb plánovat, když je financování státu zcela nepředvídatelné. Veškeré plány rozvoje jsou totiž k ničemu, když stát náhle změní své směřování a škrtne finance těm nejpotřebnějším. Vedle nepředvídatelnosti a náhlých změn se potýkáme s tím, že nemáme jako stát definované priority,“ uvádí Richterová a dodává: „Apeluji na vládu, aby začala jednat a uvědomila si závažnost situace. Jen nerada bych se dočkala toho, že nebudeme schopni poskytnout základní pomoc lidem v těžké životní situaci. Že budeme pouze zachraňovat holé životy v nemocnicích, ale neposkytneme mnohem levnější a efektivnější pomoc v prvním okamžiku větších problémů.“

Pirátský radní pro oblast sociálních služeb a zdravotnictví Michal Kočí varoval před situací, kdy by obce musely kvůli nepředvídatelnému snížení dotace na výkon sociální práce propouštět. „V roce 2018 jsme na naší obci mohli z dotace na výkon sociální práce uhradit 6,65 pracovníků. V roce 2019 je to pouze plat pro 2,77 pracovníků. K tomuto škrtu došlo bez předchozího varování. Jenže nyní Městská část Praha 10, která je na počet obyvatel šestou největší obcí ČR, zaměstnává 14 sociálních pracovníků a pro optimální zvládání množství klientů by jich potřebovala 17 (dle metodiky Ministerstva práce ČR dokonce 20). Jak mám zajistit povinnosti, které mi stát ukládá, když mi k tomu nedává prostředky,“ ptá se Michal Kočí.

Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v Hlavním městě Praha ZDE
Nález Ústavního soudu k dostupnosti služeb sociální péče ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostálová (ANO): Co jsme to za národ, který neposkytne zdravotní ošetření vlastnímu premiérovi

22:31 Dostálová (ANO): Co jsme to za národ, který neposkytne zdravotní ošetření vlastnímu premiérovi

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k tvrzení serveru Respekt, že premiér Fiala si pochva…