Ropková (ČSSD): Řemeslo již dávno nepředstavuje náročnou manuální práci bez technologických vymožeností a náležité odměny

08.06.2016 8:33 | Zprávy

Na Staroměstském náměstí se v září utkají machři, pražští radní podpořili příspěvek na celostátní setkání učňovské mládeže.

Ropková (ČSSD): Řemeslo již dávno nepředstavuje náročnou manuální práci bez technologických vymožeností a náležité odměny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Irena Ropková, radní hlavního města Prahy pro oblast školství a sociální politiky

Částkou ve výši jeden milion korun hodlá městská rada podpořit devátý ročník projektu celostátního setkání učňovské mládeže Machři roku, jež se bude v září vůbec poprvé konat v hlavním městě. O příspěvku bude v červnu definitivně rozhodovat pražské zastupitelstvo. Na Staroměstském náměstí dostane více než sto škol z celé republiky možnost prezentovat své obory a poměřit dovednosti svých žáků ve vybraných řemeslech. Po jednání rady to uvedla radní hlavního města pro oblast školství Irena Ropková.

Projekt celostátního setkání učňovské mládeže, jehož účelem je popularizovat, zviditelnit a zlepšit celospolečenské renomé českého odborného školství, v sobě spojuje velké množství vzájemně provázaných aktivit. Ty mají zejména zlepšit stav a podmínky v tomto segmentu školství. Centrálním bodem projektu je pak celostátní setkání učňů, učňovských zařízení a celé řady dalších subjektů včetně odborných cechů. „Mám radost, že se vyvrcholení letošního devátého ročníku uskuteční na Staroměstském náměstí, kde si budou před zraky široké veřejnosti i médií moci školy vyměnit zkušenosti, navázat spolupráci a představit svoji činnost,“ vysvětlila radní.

Nejdůležitější součástí akce jsou soutěže o tituly Machři roku. Těch se každoročně zúčastní více než sedmdesát škol, jež se utkávají ve čtyřech vybraných oborech. Soutěží se mohou bez omezení účastnit ty školy, které daný obor, ať už zakončený maturitou či výučním listem, vyučují. „Výherce získá vedle uznání rovněž finanční odměnu, která činí na tým padesát tisíc korun. Z této výhry náleží patnáct tisíc korun soutěžnímu týmu a zbytek samotné škole, která se významnou měrou zasloužila o úspěch svých žáků,“ řekla Ropková.

Součástí celostátního setkání učňovské mládeže je také jarmark řemesel, který umožňuje jednotlivým školám z celé republiky prezentovat jimi vyučované obory a úspěchy jejich studentů. Prezentace škol je pojata interaktivně, návštěvníci si tak mohou jednotlivá řemesla vyzkoušet přímo u stánků a ověřit tak svoji zručnost. „V rámci setkání je též věnován velký prostor prezentaci nejnovějších technologií a postupů, které se zavádějí v jednotlivých řemeslech. To pomůže nejen samotným učňům, ale rovněž široké veřejnosti, která tak může poznat, že řemeslo již dávno nepředstavuje náročnou manuální práci bez technologických vymožeností a náležité odměny. Naopak se dnes ukazuje, že si šikovný řemeslník vydělá klidně více, než manažer,“ uvedla Ropková.

Příspěvek hlavního města Prahy pomůže v případě jeho schválení pražským zastupitelstvem pokrýt náklady, které organizátoři vynakládají mimo jiné na ubytování účastníků či na materiál pro přibližně devadesát soutěžních týmů. „Díky navrhovanému příspěvku se budou akce moci účastnit školy z celé republiky, a to včetně těch, které si běžně účast na akcích tohoto typu nemohou s ohledem na jejich finanční náročnost dovolit,“ vysvětlila radní.

Podpora odborného vzdělávání je nedílnou součástí priorit současné Rady hlavního města Prahy. Dlouhodobý záměr rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy v metropoli na období let 2016 až 2020, který v březnu tohoto roku schválilo pražské zastupitelstvo, zavazuje město k podpoře aktivit vedoucích k popularizaci oborů vzdělání s výučním listem, technických a nehumanitních oborů s maturitní zkouškou a v neposlední řadě též aktivit vedoucí k posílení spolupráce se zaměstnavateli a sociálními partnery.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Požadujeme pro naše občany levné a dostupné energie

8:05 Rozvoral (SPD): Požadujeme pro naše občany levné a dostupné energie

Energetický regulační úřad zveřejnil návrh, kolik by měly od ledna stát jednotlivé položky na faktur…