Kontroverzní občanské iniciativy
Od roku 2004 bylo několik občanských iniciativ kritizováno za to, že nejsou ve shodě s mezinárodním právem. Nicméně Federální rada a parlament je přesto prohlásily za platné. Jedná se o občanské iniciativy za:
- Doživotní vězení pro neléčitelné, mimořádně nebezpečné sexuální delikventy a jiné pachatele násilné trestné činnosti.
- Zrušení časových omezení pro stíhání dětské pornografie.
- Zákaz výstavby nových minaretů.
- Vyhoštění cizinců, kteří se dopustili trestné činnosti.
Nastolené otázky
Tyto záležitosti vedly na celonárodní úrovni k dlouhé debatě o možnostech a omezeních týkajících se občanských iniciativ. Mezi projednávané otázky patří následující:
- Musí občanské iniciativy respektovat rovněž nezávazné mezinárodní právo?
- Měly by občanské iniciativy nutně respektovat dvoustranné dohody?
- Kdo by měl rozhodovat o tom, zda je občanská iniciativa platná či nikoli? Politici (jak je tomu nyní)? Nebo soud?
- Měl by ombudsman bránit „zbytečným“ nebo „nebezpečným“ iniciativám?
Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.
Převzato z profilu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV