Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a globální výhled na její vývoj

26.05.2017 10:40 | Zprávy

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po rostoucím využití občanské iniciativy následuje globální výhled na vývoj přímé demokracie.

Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a globální výhled na její vývoj
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Politická práva jsou na vzestupu. Před 39 lety bylo na celém světě pouze 44 zemí, které svým občanům garantovaly základní politická a občanská práva. Od té doby se jejich počet více než zdvojnásobil. Podle indexu Freedom House dnes základní politické a občanské svobody požívají lidé v 89 zemích (více než polovina světové populace). Stejný globální trend platí pro nástroje moderní přímé demokracie. Stále více zemí v poslední době zavádí různé formy iniciativy a referenda – zejména na místní a regionální úrovni.

Za posledních 29 let zaznamenala moderní přímá demokracie ohromný rozmach. Více než polovina všech lidových hlasování, která se v historii konala, spadá do tohoto období. Zůstává jen několik zemí, v nichž neexistují žádné formy přímé demokratické účasti na celonárodní ani regionální úrovni. V letech 1901 – 1910 se v celém světě konalo 18 lidových hlasování, z toho 14 (78%) v Evropě. Během prvního desetiletí nového milénia byl počet lidových hlasování téměř 15krát vyšší (298 lidových hlasování) a podíl mimoevropských světadílů na lidových hlasováních se zdvojnásobil z 22% na 44%. 

Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.

Zdroj globální výhled na vývoj přímé demokracie: FDFA Presence Switzerland

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turoňová  (BPP): V jižních Čechách máme jednobarevnou vládu

20:03 Turoňová (BPP): V jižních Čechách máme jednobarevnou vládu

S mými kolegy z koalice Stačilo! jsme v jihočeském zastupitelstvu v opozici. Hejtman Martin Kuba za …