Hnutí STAN s tímto záměrem souhlasí, nicméně apeluje na potřebu kontroly nad nakládáním s osobními údaji. Po dohodě s dalšími opozičními stranami navrhne vznik dočasné sněmovní komise, která bude mít nad projektem chytré karantény dohled.
„Projekt chytré karantény je vhodným nástrojem, jak snížit riziko plošného nakažení koronavirem. S tímto záměrem vlády souhlasíme, ale jako opozice nemůžeme rezignovat na dozorování, zda exekutiva nevyužije současného stavu ve svůj prospěch. Celý projekt pracuje s velmi citlivými daty českých občanů a kontrola je nutná. A to nejen politická, ale také dohled z řad odborníků,“ říká předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Hnutí STAN spolu s dalšími opozičními stranami proto navrhne zřízení Dočasné komise pro dohled nad využíváním dat od mobilních operátorů, z platebních karet a dalších citlivých údajů v souvislosti se zavedením tzv. chytré karantény, která by měla fungovat přibližně do srpna příštího roku.
Dočasná komise umožňuje zapojení nejen poslanců, ale také nominanty poslaneckých klubů z řad externích odborníků.
Cílem komise bude získat odpovědi na otázky:
1. Jak přesně bude docházet k trasování? Jaká mobilní data a údaje z platebních karet budou využita?
2. Jak bude s těmito daty nakládáno, kde budou uchovávána, kdo k nim bude mít přístup, kdy a za jakých podmínek dojde k jejich skartaci?
3. V jaké formě získá příslušný orgán data od mobilního operátora a z banky? Jaká rizika mohou nastat při přenosu těchto dat?
„Jsem připraven toto téma otevřít již na jednání sněmovny v příštím týdnu. O tom, jak moc je tento dozorový orgán potřeba, jsem přesvědčil i kolegy z dalších opozičních stran, kteří záměr podporují,“ dodává Rakušan.
Komise by měla mít devět členů a každá sněmovní strana by měla mít vlastního zástupce.
Více ve videovyjádření Víta Rakušana ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV