Celostátní výbor Sdružení žen vybral vítězky na svém jednání již 10. srpna 2016 ve Zlíně, a hned poté se rozběhly přípravy slavnostního vyhlášení a přestavení jednotlivých političek.
„Velmi mě potěšil a překvapil opravdu velký zájem jednotlivých krajů o soutěž,“ řekla předsedkyně Sdružení žen Eliška Janšová.
„Z deseti krajů ČR přišly vyplněné nominační listiny úspěšných a aktivních žen a nebyly výjimkou čtyři nominace na jedno vítězné místo. Krajské výběrové komise to rozhodně neměly jednoduché. Byly zaslány také tři nominace na Zvláštní cenu CV KDU ČSL, udělovanou v roce 2016 za mimořádný počin v oblasti kultury. Všechny nominované ženy plní nejen povinnosti ve své rodině, ale velmi aktivně a po dlouhou dobu se zapojují do činnosti KDU ČSL, jsou aktivní v místní komunální politice, ale i v nejrůznějších oblastech podpory rozvoje občanské společnosti v místech bydliště a ve svém regionu. Celostátní výbor však na prvním místě hodnotil jejich angažovanost v oblasti prosazování rovných příležitostí, ať už se jedná o podporu zaměstnávání žen na zkrácené úvazky, vytváření pracovních míst pro ženy na mateřské dovolené nebo ženy pečující o člena rodiny, vytváření míst v mateřských školkách a jeslích, podporu žen při sestavování kandidátních listin a v tomto trendu budou další ročníky soutěže pokračovat,“ dodala Janšová.
Soutěž a činnost Sdružení žen vůbec ocenila také předsedkyně bavorského parlamentu Barbara Stamm.
„Považuji za vynikající nápad, že KDU-ČSL dnes vyslovila uznání ženám všech generací, jež se mimořádným způsobem zasloužily či prosadily v politické práci. Toto ocenění je důležité také proto, aby vyznamenané ženy zažily a získaly uznání a dík za jejich práci. Jde zároveň o signál všem ženám, jež se doposud neodvážily podniknout onen „velký skok“ směrem k politické zodpovědnosti a potřebují možná ještě poslední pobídnutí, aby uvěřily ve své schopnosti a vydaly se na cestu politiky,“ řekla Barbara Stamm.
Vítězkami prvního ročníku soutěže „Naše politička 2016“ jsou:
1. Karlovarský kraj: paní Oľga Haláková, starostka města Bečov nad Teplou, nominovaná za přínos v oblasti rovných příležitostí, rozvoje občanské společnosti zvláště v oblasti kultury a ekologie ve svém regionu. Také kandiduje v letošních krajských volbách.
2. Ústecký kraj: paní Alena Antošová, bývalá starostka obce Proboštov (20 let), nyní zastupitelka, nominovaná za 30ti letou úspěšnou angažovanost v komunální politice a práci pro občanskou společnost v regionu.
3. Pardubický kraj: paní Ing. Terezie Šmolíková, zastupitelka města Litomyšl, nominovaná za 25 ti letou úspěšnou angažovanost v komunální politice a práci pro občanskou společnost v regionu.
4. Královehradecký kraj: paní PhDr. Veronika Čepelková, zastupitelka města Týniště nad Orlicí, nominovaná za úspěšnou komunální politiku, mezigenerační dialog a práci pro občanskou společnost v regionu. Kandidátky v podzimních krajských volbách.
5. Kraj Vysočina: paní Marie Prknová, dlouholetá starostka obce Černíč, nominovaná za dlouholetou úspěšnou politickou angažovanost a rozvoj občanské společnosti v regionu.
6. Olomoucká kraj: paní Gabriela Jančíková, nominovaná za dlouholetou úspěšnou angažovanost v orgánech KDU ČSL a za kulturní přínos v místě bydliště.
7. Moravskoslezský kraj: paní Ing. Dana Forišková,Ph.D., dlouholetá místostarostka města Příbor, nominovaná za mimořádnou a dlouholetou politickou angažovanost a rozvoj občanské společnosti, v oblasti rodinné politiky a v oblasti rovných příležitostí. Také kandidátka v podzimních krajských volbách.
8. Zlínský kraj: paní Mgr. Šárka Jelínková, dlouholetá radní města Bystřice pod Hostýnem, nominovaná za letitou úspěšnou politickou angažovanost, práci pro občanskou společnost v sociální oblasti a vzdělávání, kandidátka do Senátu ČR.
9. Jihomoravský kraj: paní Ing. Jaromíra Vítková, místostarostka Boskovic, zastupitelka Jihomoravského kraje, nominovaná za dlouholetou úspěšnou politickou angažovanost a za rozvoj občanské společnosti, a to zvláště v oblasti ochrany a propagace kulturních památek.
10. Hlavní město Praha: paní PhDr. Daniela Rázková, starostka městské části Praha 12, nominovaná za mimořádnou a dlouholetou politickou angažovanost a rozvoj občanské společnosti, a to hlavně v oblasti rovných příležitostí, v sociální a kulturní oblasti v městské části Praha 12.
Zvláštní cenu CV SŽ KDU ČSL, udělovanou v roce 2016 za mimořádný počin v oblasti kultury získala paní MUDr. Eva Nováková, zakládající členka SŽ KDU ČSL, nominovaná za mimořádnou a dlouholetou angažovanost v oblasti kultury v městě Kroměříž. Založila klub UNESCO, který je výjimečnou občanskou iniciativou v rámci celé ČR a paní Nováková v něm působila jako místopředsedkyně. Podílela se na zápisu Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO, iniciovala mnoho mezinárodních setkání vědců a odborníků v oblasti kulturního dědictví. Byla iniciátorkou celosvětových konferencí zaměřených na lidská práva, dobrovolnictví a ochranu a využívání památek UNESCO. Je členkou v České komisi UNESCO, iniciuje další významné kulturní a umělecké počiny jako je festival „Hudba v zahradách a zámku“. Čtyři roky působila jako zastupitelka a místostarostka města Kroměříž, dva roky jako senátorka PČR, je nositelka mnoha ocenění a vyznamenání za svou práci pro občanskou společnost a činnost v Klubu UNESCO.
„Slavnostního ceremoniálu v Zaháňském salónku Senátu se zúčastnili významní hosté. Mezi pozvanými hosty byla také prezidentka bavorského parlamentu paní Barbara Stamm, která se však nemohla osobně zúčastnit a poslala alespoň svoji zdravici,“ řekla Zdenka Kumstýřová, koordinátorka akce a statutární místopředsedkyně SŽ KDU-ČSL.
Oceněné političky získaly pamětní list a originální brož od české sklářské firmy Preciosa.
A na závěr číslo k pochlubení: Za KDU-ČSL kandiduje do Senátu 50% žen, což je ze všech stran nejvíce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV