Šedivý (KSČM): „Evropská armáda“? Stropnický míní, europoslanci zřejmě začínají měnit

17.12.2016 6:33 | Zprávy

Poté, co členské země NATO v pondělí 14. listopadu podpořily příslušné plány na společnou obranu EU předložené šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou, ministr obrany Martin Stropnický zdůraznil, že nejde o vznik nějaké "evropské armády".

Šedivý (KSČM): „Evropská armáda“? Stropnický míní, europoslanci zřejmě začínají měnit
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Kandidát do senátních voleb ve volebním obvodě 13.Tábor Ladislav Šedivý (KSČM)

"Mluví se o lepším plánování, společném výcviku, o více financích," upozornil o den později Stropnický. Ministr se ostatně dlouhodobě stavěl proti názorům Bruselu na případné budování „evropské armády“.

A ejhle, Evropská unie jen o pár dní později volá po něčem, co by mohlo být základem Stropnickým odmítané „evropské armády. Europoslanci ve Štrasburku totiž v rezoluci navrhli vznik operačního štábu, jehož cílem by bylo plánovat a velet při řešení krizí, a vytvoření mnohonárodních bojových jednotek. Ozbrojené složky jednotlivých států by měly lépe spolupracovat. To by měl být první krok k vytvoření společné obranné politiky. Smyslem je údajně, aby mohla Evropa rychleji a rázněji reagovat na reálné hrozby v Evropě i mimo ni. Takže přeci jen se rýsuje „evropská armáda“?

A co víc, naskýtají se v této souvislosti některé nepříjemné otázky. Kdo těmto mnohonárodnostním silám bude velet? Mohly by zasáhnout na území členských států EU i bez jejich souhlasu? Jak je to s plánovaným „shengenem“ pro tyto ozbrojené síly? Uvažuje se totiž podle médií o tom, že kvůli urychlení případné reakce by měly mít možnost volně se pohybovat po celé unii....

Zajištění svrchovanosti je jedním z cílů ústavního zákona o bezpečnosti ČR. V souvislosti s někdejší přípravou členství ČR v EU někteří politici zpochybňovali, zda výraz „svrchovaný“ je slučitelný s tímto členstvím. Navrhovali i jeho vypuštění z ústavního textu. Stále častěji je jasné, proč. 

Evidentně se úspěšně minimalizuje tolik proklamovaná suverenita národních států v EU. Je pokorně odevzdávána na oltář velké matky - EU. A to ve stále více oblastech. Od hospodářských, politických, přes migrační politiku až nyní i po oblast vojenskou a obrannou.

Takže otázka na závěr: Bude mít nyní jiný „politicky korektní“ názor na „evropskou armádu“ po aktivitách europoslanců také ministr Stropnický? Vzhledem k jeho poměrně často se měnícím  postojům bych se nedivil.

Ladislav Šedivý, předseda OV KSČM Tábor

Převzato z profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

22:01 Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem