Sehnalová (ČSSD): Digitální trh musíme vytvářet pro všechny občany Evropské unie

27.10.2016 12:22 | Zprávy

Na internetu vyhledáváme stále více informací a nacházíme texty, fotky, videa a odkazy. Jak ale umožnit používání webu například nevidomým nebo dalším osobám s postižením? Poslanci Evropského parlamentu právě schválili směrnici, která dává členským státům za úkol, aby nevidomým, neslyšícím a nedoslýchavým lidem usnadnili přístup k internetovým stránkám a mobilním aplikacím veřejné správy, soudů, policie, nebo státních nemocnic, univerzit a knihoven.

Sehnalová (ČSSD): Digitální trh musíme vytvářet pro všechny občany Evropské unie
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

„Přístup k informacím a službám považujeme v dnešní digitalizující se společnosti za samozřejmost. Mezinárodní standardy internetové přístupnosti ale splňuje pouze třetina internetových stránek veřejného sektoru v EU,“ upozornila poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová.

„V praxi je tedy pro řadu osob se zdravotním postižením, ale také pro seniory, nemožné využít mnoha veřejných služeb online. Přijetí tohoto návrhu významně zjednoduší přístupnost a využívání služeb pro znevýhodněné osoby a zlepší kvalitu jejich života, ale i možnost zaměstnání v těchto institucích,“ zdůraznila poslankyně, která je také místopředsedkyní parlamentní meziskupiny pro práva osob se zdravotním postižením.

Už dnes existuje celá řada technických řešení, která lidem s postižením pomáhají v přístupu na webové stránky. Mohou to být zvláštní lupy a čtečky pro nevidomé nebo nástroje umožňující ovládání stránek bez myši pro lidi s omezením pohybu. Prvním předpokladem jejich fungování ale je, že dané weby splňují požadavky na přístupnost: K obrázkům musí být příslušná textová popiska, k videím titulky a podobně.

Olga Sehnalová na umožnění přístupnosti některých klíčových výrobků a služeb všem občanům pracuje také jako stínová zpravodajka Evropského aktu přístupnosti.

„Věřím, že potvrzením tohoto textu nekončí náš závazek umožnit využívání běžných služeb a zboží evropským občanům bez rozdílu a na rovnoprávném základě. Nezapomínejme, že digitální vnitřní trh musíme vytvářet pro všechny občany Evropské unie,“ doplnila.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Chápete, jak někdo může ještě dnes kandidovat za STAN?

Už ten název je zavádějící. Starostové jsou ve všech stranách. Nedůvěruhodní, vedou občany do stoupy. Místo vládnutí vyvěšují na budovách jakési divné vlajky s umrlčím pytel. Co více dodat. Bylo by toho mnoho.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Za obrovské škody zfušované digitalizace nese odpovědnost celá pětikoalice

14:04 Okamura (SPD): Za obrovské škody zfušované digitalizace nese odpovědnost celá pětikoalice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke škodám, způsobeným nefunkční digitalizací stavební…