Poslankyně se v terénu setkala se zástupci státní veterinární správy a bezpečnostních sborů, kteří v současné době provádějí zesílené kontroly všech zásilek z Polska, včetně fyzických kontrol kamionů na hranicích. V souvislosti s aktuální kauzou ji zajímalo, jakým způsobem probíhají kontroly hovězího masa, jak funguje spolupráce mezi českými a polskými orgány nebo proč se k českým spotřebitelům hlášení o vývozu problémového masa dostalo z polské strany tak pozdě. Akce se účastnili také Jiří Nováček, první náměstek ministra vnitra, a Tomáš Kužel, ředitel krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.
Olga Sehnalová, která se v Evropském parlamentu dlouhodobě věnuje otázkám ochrany spotřebitele, uvedla, že se okamžitě po vypuknutí kauzy polského masa z nelegálních porážek obrátila na Evropskou komisi. „Zajímá mě, kdy a jakým způsobem se Evropská komise o skandálu dozvěděla, a jaká opatření do budoucna hodlá přijmout, aby se obdobným případům dařilo skutečně předcházet,“ upřesnila obsah svého dotazu na instituci.
Sama se v minulém roce zasadila o posílení pravomocí dozorových orgánů v EU, zejména pro případy přeshraničního porušování práv spotřebitelů, kdy je porušením zákona zasaženo více zemí. Zákon začne platit od ledna příštího roku.
„Skandál s hovězím masem je dalším z dlouhé řady, kdy byla narušena důvěra spotřebitelů v orgány, které se mají starat o jejich ochranu. Vnitřní trh EU je založen právě na důvěře, že jednotlivé státy budou moci garantovat, že svůj dohled nad trhem zvládají. Otevřené hranice nemohou být zneužívány pro podvodná jednání. Pak je nutné zintenzivnit nejen samotné hraniční kontroly, ale také zlepšit spolupráci mezi dozorovými orgány. Jsem ráda, že česká strana tady odvádí dobrou práci,“ uvedla Olga Sehnalová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV