Sláva! Konečně jsem se dočkal písemné odpovědi Ministerstva financí na mé zcela konkrétní dotazy, které se týkaly spolků a jejich povinnosti používat v rámci své činnosti EET. Náměstkyně ministra financí, Alena Schillerová, si navíc dala docela hodně práce a věnovala mým dotazům pozornost. Za to je třeba jí poděkovat.
Naopak stovky spolků už ale zřejmě nepotěší to, co Ministerstvo financí píše. Když bych to hodně zjednodušil, tak všechny činnosti spolků, které připomínají podnikatelskou činnost, podléhají EET - a to za předpokladu, že budou tyto jejich příjmy za rok vyšší, než 175 tisíc Kč, případně přesáhnou 5 % z celkových příjmů spolku. Takže když budou například hasiči na festivalu prodávat párky nebo fotbalisté na hřišti čepovat pivo, tak bez ohledu na to, že tyto příjmy slouží pro financování neziskové činnosti, budou muset dělat vše proto, aby jejich celkové tržby nepřerostly přes stanovenou hranici. Jinak by totiž museli začít používat EET.
Ministerstvo financí se tak na spolky začíná dívat stejně, jako na podnikatele a nechce mezi nimi dělat zásadní rozdíly. „Vzhledem k tomu, že spolky a další veřejně prospěšní poplatníci mohou zcela legálně v rámci své vedlejší činnosti podnikat a absolutní vynětí z evidence by jim poskytlo neoprávněnou výhodu oproti podnikatelským subjektům (například obchodním korporacím), nebylo by takové absolutní vynětí správným a spravedlivým řešením,“ vysvětluje náměstkyně Schillerová v dopisu, který si celý můžete přečíst zde.
Je tak zřejmé, že ministerstvo vysílá ke všem spolkům jasný vzkaz. Buď dělejte jen svou neziskovou činnost, anebo si na své přivýdělky vyřiďte živnostenský list a vykonávejte tuto vedlejší podnikatelskou činnost jako spolek. A pokud bude tato činnost pouze „drobná“, za což ministerstvo považuje hranici 175 tisíc Kč, pak nemusíte používat EET. Nicméně zdá se, že ministerstvo Andreje Babiše si chce dřív nebo později posvítit také na dlouholetou praxi, kdy si třeba hasiči na venkově přivydělávali prodejem piva a klobásek během letního folklorního festivalu. Nejenže teď ministerstvo avizuje, že při určité výši tržeb musí hasiči začít používat EET, ale zároveň zdůrazňuje, že by v takovém případě mělo de facto jít o řádné podnikání a hasiči by měli splňovat všechny podmínky, jako každý jiný podnikatel.
„Je potřeba zdůraznit, že pravidla pro posuzování, zda neziskový subjekt vykonává podnikatelskou či nepodnikatelskou činnost, využívá neziskový sektor již dlouhou řadu let a nejde tedy pro tuto skupinu poplatníků o nic nového. Takové posouzení potřebuje neziskový subjekt pro správné zjištění základu daně a dále i pro prosté posouzení, zda jsou jeho hlavní činnosti neziskové a může vůbec jako neziskový subjekt vystupovat a požívat určitých výhod daňového systému. Přesto se Finanční správa i ve vztahu k evidenci tržeb rozhodla výše uvedené principy připomenout ve svých metodikách, a to právě proto, aby neziskovému sektoru co nejvíce pomohla při nových povinnostech, které na něj mohou dopadnout,“ vysvětlila náměstkyně Schillerová.
Klíčové pro posouzení je přitom poslání každého jednoho spolku. Uvedu to na jednom příkladu neziskové organizace, která pořádá hrnčířský kroužek. V tomto případě by vstupné EET nepoléhalo, protože to souvisí s posláním spolku „šířit umění hrnčířství“. Pokud ale bude spolek hrnky prodávat, tím už umění jako takové nešíří a příjmy z prodeje by EET podléhaly. No prostě tam, kde dřív panoval klid a pořádek a nikomu nevadilo to, že spolky si tímto způsobem vydělávají na svoji činnost, tak Ministerstvo financí přichází s dalšími pravidly, regulacemi a zpřísněním státního dozoru.
Na druhou stranu je potěšujícím zjištěním upřesnění, že k tomu, aby spolek nespadl do elektronické evidence tržeb, mu bude stačit, aby splnil pouze jeden z limitů, stanovených metodikou Ministerstva financí. Takže i za předpokladu, že tržby z drobné vedlejší činnosti budou pro fotbalisty nebo folkloristy představovat více, než 5 % jejich tržeb, pokud za rok nepřesáhnou 175 tisíc Kč, nemusí EET používat.
Na Ministerstvo financí jsem zaslal několik konkrétních modelových příkladů a dožadoval jsem se písemného stanoviska, protože spolky nejen na Slovácku si zaslouží to, aby přesně věděly, jaké nové parametry musí splňovat.
Situace č. 1
Místní fotbalový klub provozuje při každém domácím fotbalovém utkání bufet, v rámci kterého prodává pivo, nealko nápoje, klobásku a další drobný sortiment. Jde o soustavnou činnost, neboť bezprostředně souvisí se soustavnou fotbalovou činností tohoto klubu. Musí tedy fotbalový klub v rámci této činnosti vést elektronickou evidenci tržeb, protože nesplňuje podmínku příležitostného pořádání akcí?
Odpověď MF ČR:
Podmínka soustavnosti se v tomto případě jeví splněna, proto pokud bude prodej občerstvení realizován za účelem dosažení zisku (což lze předpokládat) a tržby daného spolku z podnikání překročí obě hranice pro drobnou vedlejší podnikatelskou činnost, budou hotovostní tržby (míněno i dále v textu jako tržby v hotovosti, platební kartou a obdobnými způsoby definovanými v zákoně o evidenci tržeb) z prodeje občerstvení v bufetu podléhat evidenci tržeb.
Situace č. 2:
Sdružení dobrovolných hasičů zajišťuje během všech společenských a kulturních akcí, které jsou pořádány v obci jako např. ples, hody, letní festival, akce pro děti a rodiče, apod., prodej drobného občerstvení. Příjmy z této činnosti tvoří podstatný nebo téměř jediný relevantní zdroj jejich příjmů, který pak používají ryze na podporu své neziskové a pro obec prospěšné činnosti. V takovém případě tedy sdružení dobrovolných hasičů nesplňuje podmínku, že tyto příjmy z prodeje občerstvení dosahují maximálně 5 % z celkových příjmů. Bude tedy muset vést elektronickou evidenci tržeb a při prodeji občerstvení používat registrační pokladnu?
Odpověď MF ČR:
Podmínka soustavnosti se i v tomto případě jeví splněna. Prodej občerstvení je dle uvedené informace realizován za účelem dosažení zisku. Bude se tedy pravděpodobně jednat o podnikání. Pokud tržby daného spolku z podnikání překročí obě hranice pro drobnou vedlejší podnikatelskou činnost, budou hotovostní tržby z prodeje občerstvení podléhat evidenci tržeb. Zde upozorňuji, že se jedná o evidenci tržeb, nikoliv o registrační pokladny.
Situace č. 3:
Místní dobrovolní hasiči občas vykonávají např. pro místní samosprávu nejrůznější pomocné práce, jako kosení luk, apod. Za tuto práci dostávají hotovostní platby, které jsou vyšší, než 5 % jejich celkových příjmů. Musí pro realizaci těchto plateb používat EET?
Odpověď MF ČR:
Podmínka soustavnosti se i v tomto případě jeví splněna. Předpokládáme, že uvedené práce jsou opět vykonávány za účelem dosažení zisku. Bude se tedy pravděpodobně jednat o podnikání. Pokud tržby daného spolku z podnikání překročí obě hranice pro drobnou vedlejší podnikatelskou činnost, budou hotovostní tržby za pomocné práce podléhat evidenci tržeb. To se samozřejmě netýká takových tržeb od místní samosprávy, které by byly realizovány přímým převodem z účtu na účet.
Situace č. 4:
Myslivecké sdružení pořádá v obci během roku 2 až 3 kulturní akce pro místní občany. Zároveň příležitostně prodávají zvěř. Jejich celkové příjmy z těchto akcí přesáhnou hodnotu 175 000 Kč. Znamená to, že myslivecké sdružení bude muset od příštího roku používat během akcí elektronickou evidenci tržeb v rámci prodeje občerstvení či vstupného?
Odpověď MF ČR:
V tomto případě skutečně záleží na specifických okolnostech, které nejsou v dotazu uvedeny. Aby bylo možné činnost veřejně prospěšného poplatníka označit za podnikání, musí se jednat mimo jiné o soustavnou činnost provozovanou za účelem dosažení zisku. Oba prvky musí být splněny současně. Pod soustavnou činností si lze představit takovou činnost, která je prováděna opakovaně s určitým podnikatelským záměrem, který je ze strany subjektu vyvíjen cíleně a trvale. Naopak prvek soustavnosti nebude naplněn, když je činnost prováděna jednorázově, příležitostně nebo nahodile. Pod tuto oblast lze jistě zahrnout také pořádání akcí, které jsou vykonávány jako tradiční akce daného spolku v rámci jeho hlavní (nepodnikatelské) činnosti, které mají souvislost např. se zahájením a ukončením sezóny. V těchto případech jde o akce vykonávané příležitostně v návaznosti na tradice, zvyklosti dané neziskové organizace a nelze v nich spatřovat prvek soustavnosti.
Jiná situace může být u prodeje zvěře, zde je nutné opět posoudit, zda se bude jednat o podnikání, tzn., zda je daná činnost vykonávána soustavně a za účelem dosažení zisku, což však z poskytnutých informací nelze posoudit.
Pokud bude některá z uvedených činností klasifikována jako podnikání, je nutné posoudit, zda tržby daného spolku z podnikání překročí obě hranice pro drobnou vedlejší podnikatelskou činnost. Upozorňuji, že opět je nutné porovnávat s danými hranicemi sumu všech příjmů (výnosů) z podnikatelské činnosti.
Situace č. 5:
Místní folklorní soubor každoročně pořádá v obci velkolepou hodovou veselici, v rámci které přesáhnou všechny kumulované příjmy (vstupné, občerstvení, vybírání do kasičky, apod.) částku
175 000 Kč a zároveň tedy i 5 % příjmů tohoto spolku, protože folklorní soubor je v rámci financování svých neziskových aktivit odkázán zcela na tyto příjmy z této akce. Znamená to, že tento spolek bude nucen v rámci této kulturní akce používat elektronickou evidenci tržeb?
Odpověď MF ČR:
Zde je situace obdobná předešlému případu. Pokud bude některá z uvedených činností klasifikována jako podnikání, je nutné posoudit, zda tržby daného spolku z podnikání překročí obě hranice pro drobnou vedlejší podnikatelskou činnost. Upozorňuji, že opět je nutné porovnávat s danými hranicemi sumu všech příjmů (výnosů) z podnikatelské činnosti.
Situace č. 6:
Místní cimbálová muzika, která je organizována jako spolek, realizuje hudební produkce nejen v místní obci, ale také v širším okolí. Honoráře za hudební produkci inkasuje tento spolek téměř výlučně v hotovosti a celková výše těchto příjmů za jeden kalendářní rok přesáhne částku 175 000 Kč. Bude muset tedy tato cimbálová muzika při hotovostních platbách za uměleckou produkci používat elektronickou evidenci tržeb?
Odpověď MF ČR:
Podmínka soustavnosti se i v tomto případě jeví splněna. Předpokládáme, že hudební produkce bude opět realizována za účelem dosažení zisku. Bude se tedy pravděpodobně jednat o podnikání. Pokud tržby daného spolku z podnikání překročí obě hranice pro drobnou vedlejší podnikatelskou činnost, budou hotovostní tržby za uměleckou produkci podléhat evidenci tržeb.
A moje poselství na závěr? Vláda nemá malé spolky co otravovat zbytečným papírování nebo EET. Proto přiložím ruku k dílu a budu rád, když se nám společně podaří zastavit současnou agrolevicovou vládu a po podzimních parlamentních volbách prosadit zrušení EET a naopak zavést systémové úlevy a podporu především pro malé venkovské spolky.
Ivo Valenta
slovácký senátor
Převzato z profilu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV