Pokud to Česká republika myslí s podporou rodin vážně, musí do nich podstatně více investovat. Shodly se na tom první místopředsedkyně Alexandra Udženija a bývalá ministryně práce a sociálních věcí Polska Elżbieta Rafalská.
„Čísla jasně ukazují, že od roku 1989 se výdaje zaměřené na rodinu nemění, jsou pořád směšně nízké a nefunkční. Inflace za tu dobu poskočila šestkrát, ale výdaje na rodinnou politiku se vzhledem k HDP snížily dvakrát. To se musí nutně změnit,“ říká první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.
„Dokud se bude 80 procent mladých lidí bát přechodu ze školy do dospělého života, dokud jim neumožníme najít si bydlení a založit rodinu, tato společnost nebude prosperovat tak, jak by mohla. Jsme teprve na začátku diskuse, ale už nyní můžeme slíbit, že jako ODS prosadíme nulové zdanění rodičů, zrušení daně z příjmu pro lidi do 26 let a podstatné zjednodušení částečných pracovních úvazků. Věříme, že je naší povinností se postarat, aby se rodiny nebály budoucnosti,“ dodává Udženija.
Elżbieta Rafalská, která jako ministryně konzervativní vlády zaváděla v Polsku reformu rodinné politiky Rodina 500+, věří, že stát musí hlavně rodinám s více dětmi vrátit jejich důstojnost. „Čelili jsme kritice, že navyšujeme sociální dávky. Rodinná politika ale není to samé jako sociální politika, je určena všem. Masivní podpora rodin a porodnosti má navíc pozitivní vliv na celou ekonomiku, jak se ukázalo v Polsku. Rodiny se nejen začaly častěji rozhodovat pro třetí a čtvrté děti, ale mohly začít i víc utrácet, což se okamžitě projevilo na trhu služeb a růstu HDP,“ vysvětluje Elżbieta Rafalská.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV