Existují celkem tři způsoby, jak občané mohou upravit volební lístek, kterým ve velkých městech je arch složený z několika stran formátu A4 – můžete volit stranu nebo jen jednotlivce, anebo volit stranu a jednotlivce z různých partají.
V žádném případě arch nestříhejte, byl by neplatný! Nejjednodušší je zaškrtnout křížek u názvu strany, čímž dostanou hlas všichni její kandidáti ve sloupci.
Za druhé můžete volit jednotlivé osobnosti – pokud zaškrtnete křížky v rámečcích před jmény kandidátů různých stran, rozdělíte hlasy mezi strany. Avšak pozor! Přeskočit může jen ten kandidát, který nasbírá o 10 procent hlasů víc, než bude průměr na jednoho kandidáta dané strany.
Jinými slovy, přeskočit je poměrně obtížné, a i když budete křížkovat, většinou svým preferenčním hlasem třeba i nechtěně pomůžete straně, kterou byste nejraději nevolili, a jejímu lídrovi.
Existuje i třetí možnost, tedy zakřížkovat stranu a pak jednotlivce z jiných partají. V takovém případě vaše vybraná strana dostane o tolik hlasů méně, kolik kandidátů z ostatních stran jste zakřížkovali. K preferenčním hlasům u kandidátů ve straně, kterou zakřížkujete, se už nepřihlíží.
Volí se jen do počtu členů zastupitelstva
Každý volič rozděluje tolik hlasů, kolik je vyznačeno zastupitelů v záhlaví volebního lístku.
Existují tři způsoby, jak volič může zneplatnit svůj hlas. „Buď lístek vloží do jiné než úřední obálky, zaškrtne větší počet kandidátů, než je počet zastupitelů, anebo místo křížků bude kroužkovat.“
V senátních volbách se do obálky vkládá list se jménem kandidáta, lístek se nijak neupravuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Úsvit přímé demokracie